Popularność instalacji fotowoltaicznych nieprzerwanie rośnie, a rynek nieustannie się zmienia. Stąd też producenci fotowoltaiki wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania. Ogniwa HALF CUT to doskonały przykład, który pozwala zachować o wiele wyższą wydajność instalacji PV przy jednoczesnej minimalizacji strat. Jak to możliwe? Odpowiadamy.

Czym są ogniwa fotowoltaiczne HALF CUT?

Moduły HALF CUT jak sama nazwa wskazuje, są ogniwami ciętymi na pół. Dlatego też jeśli w standardowych modelach instalacji znajduje się 60 ogniw, to w tych wykorzystujących możliwości half cut – 120. Dodatkowo ogniwa te w tym przypadku połączone są ze sobą równolegle na zasadzie łańcuchów, dzięki czemu połówki ogniw mają podobne wartości

prądu i napięcia do standardowych ogniw fotowoltaicznych.

Dlaczego ogniwa HALF CUT są lepsze od standardowych?

Do najważniejszych zalet wykorzystania ogniw HALF CUT z pewnością możemy zaliczyć:

  • wysoką moc wyjściową,
  • lepszą pracę podczas zabrudzenia, uszkodzenia ogniw oraz zacienienia,
  • wysoka wytrzymałość,
  • mniejszy współczynnik temperaturowy.

Dzięki temu są niezwykle korzystną propozycją, którą zdecydowanie warto wykorzystać w opozycji do tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych. Powierzchnia ogniw fotowoltaicznych HALF CUT jest mniejsza o połowę, dlatego też generuje niższe natężenie prądu oraz charakteryzuje się dwukrotnie mniejszym oporem elektrycznym. Dlatego też stosowanie ogniw HALF CUT pozwala skutecznie zmniejszać straty mocy na linii pomiędzy ogniwem a modułem. Dzięki niezależnemu, równoległemu połączeniu ogniw, zacienienie nie blokuje pracy modułu, nie wykazuje dużych spadków wydajności w wyniku zabrudzeń czy uszkodzeń. Jest tak, ponieważ w standardowych dużych modułach podczas zacienienia połowy dużego ogniwa było ono całkowicie wyłączone z pracy, natomiast w technologii HALF CUT przestaje pracować tylko wybrana połówka ogniwa.

Producenci, którzy dostrzegli potencjał połówkowych ogniw fotowoltaicznych

Duży popyt na instalacje zamieniające energię elektryczną w prąd elektryczny związany jest z ogromną popularnością fotowoltaiki. Dlatego też rynek ten tak szybko się zmienia, a jego producenci nieustannie wprowadzają nowe innowacyjne rozwiązania. Tworząc nowatorskie rozwiązania dla środowiska naturalnego i taniej energii mają coraz większe zapotrzebowanie. Prawdziwym przełomem technologicznym w przypadku fotowoltaiki są ogniwa HALF CUT, które są coraz popularniejsze na polskim rynku. Związane jest to z wyższą wydajnością i efektywnością tych systemów oraz odpornością na zacienienie. Panele fotowoltaiczne to obecnie najbardziej rozpowszechniona technologia wykorzystująca źródła odnawialne.

Szukasz innowacji w dziedzinie fotowoltaiki? Sprawdź ofertę sprawdzonej hurtowni fotowoltaicznej

Szukając odpowiednich rozwiązań innowacyjnych związanych z techonologią HALF CUT, ale nie tylko, sprawdź ofertę hurtowni fotowoltaicznej sklepsoltech.pl. Z pewnością znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz. Wybierając komponenty do instalacji fotowoltaicznych, warto postawić na sprawdzone i profesjonalne rozwiązania.