Zachowanie wszelkich zasad higieny oraz bezpieczeństwa pracy na budowie to obowiązek każdego inwestora. I dotyczy to dosłownie wszystkich kwestii z tym związanych: począwszy od miejsca do odpoczynku, przez czyste miejsce do spożywania posiłków, aż po pomieszczenia sanitarne. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w ostatniej kwestii są toalety niestacjonarne. Co o nich mówi prawo? O tym napiszemy w poniższym artykule.

Toalety przenośne – gdzie szukać przepisów na ten temat?

Prawo jest bardzo szczegółowe, a przez to rozległe. Znalezienie interesujących inwestora przepisów może być więc trochę kłopotliwe. Dlatego już na wstępie warto wiedzieć, że zagadnienia związane z toaletami przenośnymi znajdują się w Dzienniku Ustaw z 2003 r. nr 169, poz.1650 (wraz ze zmianami). Tutaj szczególnie polecamy przyjrzeć się § 111 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 26.09.1997 r., gdzie opisane zostały ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Obejmują one nawet toalety przenośne.

Co dokładnie znajduje się w rozporządzeniu? Przede wszystkim wyliczenia. Aby trzymać się przepisów, należy zapewnić przynajmniej jedną toaletę oraz jeden pisuar na 30 mężczyzn pracujących podczas tej samej zmiany. Z kolei toalety przenośne rządzą się innymi prawami. W tym przypadku powinna być przynajmniej jedna kabina na 7 osób (zgodnie z normą BS6465-1:2006). To zakłada, że toalety będą opróżniane raz w tygodniu.

Nie mniej ważna jest odległość. Pracownicy powinni mieć nie tylko swobodny dostęp do łazienek, ale również nie poświęcać zbyt wiele czasu na dotarcie do nich. Dlatego toalety powinny znajdować się w odległości do 125 metrów od miejsca budowy (mowa o inwestycjach na otwartej przestrzeni, w przeciwnym wypadku dystans skraca się do 75 m).

Wynajem toalet – czy to dobre rozwiązanie?

Typowa budowa trwa około roku lub dwóch lat. Każda w końcu się kończy. Po realizacji inwestycji nie ma powodów, aby zatrzymywać w firmie budowlanej toalety przenośne Wrocław jest miastem, w którym ceni się wynajem. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na oszczędności. W ten sposób nie trzeba zatrudniać dodatkowych pracowników do wywozu nieczystości ani opłacać miejsca magazynowego dla kabin. To główne powody, dla których wynajem toalet należy do najkorzystniejszych sposobów zapewnienia pracownikom profesjonalnego zaplecza sanitarnego.

Toalety przenośne Wrocław – którą ofertę wybrać?

Najlepiej powierzyć wywiezienie nieczystości oraz dostarczanie świeżej wody do toalet doświadczonym firmom w branży. Należy do niej w szczególności nasza firma. Na stronie smieci.eu można znaleźć pełen zakres świadczonych usług. Zamówione toalety niestacjonarne dotrą pod wskazany przez klienta adres najpóźniej w ciągu 48 godzin od momentu wpłaty. Dzięki temu – oraz wysokiej jakości usługom – zyskaliśmy zaufanie wielu klientów w całej Polsce.

Głównym obszarem zainteresowania naszej firmy jest Wrocław. Serdecznie zachęcamy do podjęcia współpracy firmy operujące w tym mieście oraz jego bezpośrednich okolicach. Podczas kontaktu odpowiemy na każde pytanie.