Zanim zdecydujemy, czy wybierzemy okna aluminiowe czy PCV, to powinniśmy poznać kilka szczegółów dotyczących każdego z rodzajów. Wybranie najlepszego wariantu zależy od naszych oczekiwań, uwarunkowań budynku oraz funkcjonalności.

Przewaga aluminium

Swoim wyglądem okna aluminiowe zyskują coraz więcej zwolenników. Idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz i komponują się z estetyką pomieszczeń. Ich największą wadą jest jednak niska izolacyjność, która sprawia, że przy dużych przeszkleniach pomieszczenia są wychłodzone. Praca w biurze lub przebywanie w salonie, którego ściany w większości składają się z aluminiowych okien jest w zimie nie lada wyzwaniem. Jednak obecnie pracuje się nad tym, by zapewnić temu rodzajowi przeszklenia jak najlepszą gospodarkę cieplną.

Natomiast okna PCV składają się nawet z ośmiu komór, które odpowiadają za ochronę przed wychłodzeniem i skutecznie zabezpieczają pomieszczenia przed utratą ciepła. Dlatego też jeśli jesteśmy miłośnikami lata i nie znosimy niskich temperatur, okna PCV będą dla nas lepszym rozwiązaniem.

Trwałość

Jeśli weźmiemy pod uwagę trwałość, okna aluminiowe bezapelacyjnie są najlepszym wyborem. Wykonane z wysokiej jakości materiałów odporne są na odkształcenia oraz działanie negatywnych czynników zewnętrznych. W trosce o bezpieczeństwo naszych najbliższych oraz naszych pracowników możemy spokojnie zamontować wielkogabarytowe przeszklenia tarasów, ogrodów zimowych lub werand. Idealnie nadają się one do witryn sklepowych lub wielkich ścian dworców i galerii. Stanowią bezpieczny budulec, który odpowiada wymaganiom współczesnych, industrialnych rozwiązań.

Okna PCV nie są odporne na działanie temperatur oraz odkształcenia, dlatego też montowanie ich wielkoformatowych rozwiązań nie jest dobrym pomysłem. Może się okazać, że nasz wybór szybko zacznie sprawiać kłopoty i nie tylko nie będzie bezpieczny, ale i zacznie nieestetycznie wyglądać. Okna PCV są doskonałym rozwiązaniem do mieszkań i domów, lecz nie do wysokich, pokaźnych rozmiarów gabarytów.

Połączenie dwóch wariantów

Jeśli nie wiemy, na co się zdecydować, możemy połączyć oba warianty. Jeśli zależy nam na ogromnych przeszkleniach naszych domów lub biurowców, to warto zamontować okna PCV z aluminiowymi nakładkami. Takie egzemplarze nie różnią się wyglądem niczym od tradycyjnych okien aluminiowych, są więc dobrym rozwiązaniem dla nowoczesnych wnętrz, natomiast nałożone na nie nakładki stanowią dodatkową izolację cieplną. Dzięki temu cieszymy się odpowiadającym nam designem oraz dbamy o nasz komfort i prawidłową izolację. Takie nakładki gwarantują również bezpieczeństwo, chronią bowiem okna PCV przed działaniem zmiennej temperatury, odkształceniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jakie okna wybrać?

Decyzję dotyczącą tego, jakie okna będą dla nas najlepsze musimy podjąć sami. Warto jednak wziąć pod uwagę rozmiar, jaki potrzebujemy, trwałość, bezpieczeństwo, izolację termiczną oraz względy estetyczne. Jeśli nie wystarczą nam same okna PCV, a nie chcemy sięgać po aluminiowe, zawsze możemy zdecydować się na połączenie obu wariantów.