Płytki kamienne bardzo często wykorzystuje się do wykańczania elewacji domów jednorodzinnych. Takie rozwiązanie sprawia, że budynek prezentuje się bardziej okazale, a ściany zewnętrzne są odporne na zabrudzenia. Zazwyczaj kamień dekoracyjny nakłada się jedynie na wybrane fragmenty elewacji z racji dość wysokiej ceny tego materiału. Są to najbardziej widoczne lub narażone na pobrudzenia strefy domu, jak: przedsionki przy wejściu, cokoły, czy ściany przy tarasie. Niezwykle elegancko wygląda on również na przydomowym ogrodzeniu. Istnieje wiele odmian kamienia elewacyjnego, wśród których szczególną uwagę warto zwrócić na kamień elewacyjny pochodzenia naturalnego.

Zalety naturalnego kamienia elewacyjnego

Po pierwsze kamień naturalny to surowiec ekologiczny, który poprzez same swoje pochodzenie zbliża nas do przyrody. Dzięki temu łatwiej jest nam odpocząć i wyciszyć się po stresującym dniu.

Niezwykle istotną cechą kamienia dekoracyjnego jest jego wytrzymałość, a ściślej odporność na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Chociaż poszczególne gatunki różnią się pomiędzy sobą twardością, trwałość to cecha właściwa wszystkim odmianom kamienia. Najbardziej odporne na uszkodzenia są takie gatunki jak: granit, marmur, czy bazalt.

Kamienie naturalne mają różne zabarwienie. Pod tym względem dużą gamą odcieni wyróżnia się marmur. Ciekawie wygląda kwarcyt z błyszczącymi drobinami kwarcu. Ciepły kolor posiada wapień, który jest bardzo  popularny również z powodu stosunkowo niskiej ceny.

Ważną właściwością kamieni elewacyjnych jest ich unikatowość. Każdy element jest jedyny w swoim rodzaju. Nawet jeśli dana odmiana jest powszechnie stosowana, nie spotkamy dokładnie takich samych sztuk kamienia.

Na co zwracać uwagę wybierając kamień elewacyjny?

Po pierwsze, kupując płytki kamienne zapoznajmy się z warunkami ich pielęgnacji. Niektóre odmiany, jak np. marmur wymagają bowiem częstszej konserwacji.

Nie zapominajmy o tym, że żywotność kamienia jest dłuższa od innych elementów wykończeniowych elewacji. Wybierajmy więc raczej uniwersalne jego odcienie, które będą kolorystycznie dopasowane również po zmianie barwy farby elewacyjnej.

Decydując się na zakup konkretnego rodzaju kamienia, zwracajmy uwagę aby jednostką przeliczeniową ceny był 1 m². Niektórzy dostawcy oferują sprzedaż surowca z uwzględnieniem jego masy. Ta opcja  będzie dla nas mniej korzystna, ponieważ materiał kupowany na wagę może posiadać różną grubość, w związku z czym jego cena może być bardzo zróżnicowana.

To, jaki gatunek kamienia elewacyjnego wybierzemy jest kwestią naszego gustu, aczkolwiek powinniśmy brać pod uwagę trwałość tego surowca.