Wraz z rozwojem technologii zmieniają się sposoby ogrzewania domu. Obecnie, na rynku dominują kotły na paliwo stałe, jednak coraz większe znaczenie zyskują odnawialne źródła energii. Każdy inwestor szuka rozwiązania, które będzie nie tylko oszczędne ale również ekologiczne i komfortowe w eksploatacji. Można śmiało stwierdzić, że są to kierunki, w których będzie się rozwijała branża grzewcza. Jakie rozwiązania będą dominowały w najbliższej i dalszej przyszłości? Czy czeka nas dynamiczna transformacja branży grzewczej? Poniżej prezentujemy systemy grzewcze, które mają szansę zawojować rynek.

Pompy ciepła

W tym przypadku ciężko mówić o przyszłości, ponieważ już teraz pompy ciepła odgrywają ważną rolę w nowoczesnym budownictwie. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje pomp ciepła:

Każdy system grzewczy oparty o pompy ciepła składa się z :

  • źródła dolnego – ziemia, woda lub powietrza. Jest z niego pobierane ciepło;
  • samej pompy – pobiera ciepło z otoczenia i zmieniaj je na użyteczną postać;
  • źródła górnego – instalacja grzewcza w pomieszczeniach. Najczęściej jest to ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe, ścienne). Ze względu na charakterystykę pracy pompy ciepła (niskie temperatury), ogrzewanie płaszczyznowe jest idealnym rozwiązaniem do tego typu systemów.

Pompy ciepła są niezwykle tanie w użytkowaniu. Próżno szukać na rynku urządzenia grzewczego, które ogrzeje dom tak niskim kosztem. Ponadto, pompy ciepła pracują całkowicie bezobsługowo i są w pełni odnawialnymi źródłami energii.

Innowacją jest łączenie pompy ciepła z tak zwanymi matami kapilarnymi. Składają się one z cienkich rurek kapilarnych, które mogą być umieszczone w dowolnym miejscu – na suficie, podłodze, w ścianach. W sezonie letnim, system składający się z pompy ciepła i mat kapilarnych może funkcjonować jako klimatyzacja. W przeciwieństwie do tradycyjnych klimatyzatorów, chłodzenie płaszczyznowe nie wywołuje wrażenia wyziębienia.

Pompy Ciepła Panasonic w ofercie hurtowni Swatt

Ścienne bariery termiczne

Jest to o obecnie mało popularny system. Ścienne bariery termiczne oparte są na energii słonecznej. Jest ona pozyskiwana za pomocą kolektorów słonecznych. Energia przekazywana jest do magazynu znajdującego się pod budynkiem i tam jest kumulowana. Następnie jest ona transportowana do rurek w ścianie. W taki sposób powstaje bariera termiczna.

Promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni to urządzenia emitujące promieniowanie podczerwone o średniej długości fal. Wykorzystują do tego energię elektryczną. Promieniowanie nie ogrzewa powietrza lecz ciało człowieka i znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. Komfort cieplny jest odczuwalny już po kilkunastu sekundach od włączenia urządzenia. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka. Mimo, że promienniki są urządzeniami energooszczędnymi, warto je połączyć z instalacją fotowoltaiczną. W taki sposób zredukujemy koszty ogrzewania do minimum.

Fot. tytułowa źródło: Pavel Danilyuk, Pexels.