Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Warto urządzić ją w jak najbardziej funkcjonalny sposób, tak aby cała przestrzeń umożliwiała wygodne i komfortowe przyrządzanie posiłków. Sprawdź, jakie istnieją układy kuchenne i wybierz spośród nich ten, który sprawdzi się w Twoim mieszkaniu najlepiej.

Dlaczego wybór układu kuchennego jest ważny?

Układ kuchenny może znacznie ułatwiać bądź utrudniać funkcjonowanie w pomieszczeniu. W zależności od tego, jakiej wielkości pomieszczeniem się dysponuje, należy wybrać taki rozkład blatów, który wpływa na komfort użytkowania. Prawidłowe zaprojektowanie kuchni to zapewnienie sobie nie tylko wygody w czasie gotowania, ale także bezpieczeństwa. Odpowiednie odległości we wnętrzu pozwalają na poruszanie się pomiędzy strefami kuchennymi w sposób bezawaryjny. Warto również podkreślić, że dopasowanie rozłożenia mebli do rozmiaru pomieszczenia wpływa na ogólną estetykę kuchni, co przekłada się na łatwiejsze utrzymywanie porządku. 

Z czego składa się przestrzeń kuchenna?

Przestrzeń kuchenna składa się z kilku stref funkcjonalnych, dzielonych ze względu na ich użytkowanie. Każdy układ zabudowy posiada nieco inne rozłożenie. Wśród najczęściej użytkowanych stref wymienia się:

  • strefa przechowywania – przestrzeń kuchenna, która pozwala na przechowywanie wszystkich naczyń, garnków i sprzętów AGD; najczęściej tworzą ją szafki, szuflady i półki,
  • strefa sprzątania – umożliwia zarówno przygotowywanie produktów do dalszej obróbki (mycie warzyw i owoców), jak i czyszczenie wykorzystanych naczyń; składa się ze zlewu, kosza na śmieci i zmywarki,
  • strefa przygotowywania – przestrzeń umożliwiająca przygotowywanie składników potrzebnych do przyrządzenia potrawy; przyjmuje postać blatu,
  • strefa gotowania – miejsce, w którym znajduje się kuchenka oraz piekarnik; służy do przyrządzania posiłków,
  • strefa zapasów – przeznaczona do gromadzenia potrzebnych składników i produktów; część główną tej strefy tworzy lodówka.

Na jaki układ zabudowy kuchennej się zdecydować? 

Wybierając ostateczne ułożenie mebli kuchennych, należy wziąć pod uwagę trzy rzeczy:

  • to, w jaki sposób funkcjonuje się w kuchni – kwestia rozłożenia stref funkcjonalnych i jak najwygodniejszego poruszania się między nimi,
  • gust domowników – indywidualne preferencje co do wyglądu poszczególnych układów zabudowy;
  • rozmiar przestrzeni – wymiary pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię.

Projektanci kuchni umożliwiają swoim klientom wybór jednego z kilku dostępnych układów mebli. Niezależnie od tego, jakie meble ostatecznie się wybierze, dobrze jest zdecydować się na takie, które są jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Tego rodzaju układy kuchenne można znaleźć u producenta ernestrust, tworzącego bardzo wysokiej jakości meble. 

Kuchnia jednorzędowa

Układ jednorzędowy tworzy jeden blat, zazwyczaj umieszczony przy ścianie. Składa się on również z trzech najbardziej wykorzystywanych stref funkcjonalnych (gotowania, sprzątania, zapasów). Najlepiej sprawdza się w małych, wąskich kuchniach.

Kuchnia dwurzędowa

Kuchnia dwurzędowa stanowi rozbudowaną wersję układu jednorzędowego. Składa się bowiem z dwóch naprzeciwległych blatów. Taki rozkład umożliwia bardzo dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami. Warto zaznaczyć, że w małych pomieszczeniach odległość między dwoma blatami może być dość mała, co znacząco utrudni przemieszczanie się. 

Kuchnia w kształcie litery L

Układ kuchenny tworzony na wzór litery L również składa się z dwóch blatów. Ich rozłożenie względem siebie jest jednak prostopadłe, a nie równoległe, jak w przypadku kuchni dwurzędowej. Umożliwia to bardzo wygodne funkcjonowanie w kuchni, a jednocześnie nie zabiera zbyt wiele miejsca. Taki układ może nie sprawdzić się w długich i wąskich pomieszczeniach. 

Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U stworzona jest zazwyczaj z trzech blatów, umożliwiających bardzo funkcjonalne rozmieszczenie poszczególnych stref. Idealnie sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Części wystające blatu sprawdzają się również idealnie jako oddzielenie kuchni od salonu, w przypadku kuchni otwartych.

Kuchnia w kształcie litery G

Kuchnia tworzona na kształt litery G sprawdza się w dużych pomieszczeniach, gdzie można pozwolić sobie na dużą liczbę blatów i szafek. W przypadku małych przestrzeni układ ten będzie zbyt przytłaczający. Warto dokładnie przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych elementów w takim układzie, tak aby ułatwiał on, a nie utrudniał, gotowanie. 

Kuchnia z wyspą

Kuchnia otwarta umożliwia wprowadzanie do pomieszczenia innowacyjnych rozwiązań. Najczęściej w tego rodzaju przestrzeniach umieszcza się tzw. wyspy, czyli duże oddzielne blaty stawiane na środku wnętrza. Kuchnia z wyspą to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią pomysłowe rozwiązania. Taki blat może bowiem jednocześnie stanowić sferę do przygotowywania potraw, ich gotowania, a także umożliwiać spożywanie posiłków.