Nowoczesne kominki pozwalają na stosowanie różnego typu paliwa. Może być to zarówno drewno, pellet, jak i brykiet drzewny. Są to urządzenia pozwalające na precyzyjne rozprowadzanie ciepła i skuteczne ogrzewanie pomieszczeń w domu. Są ekologiczne w działaniu oraz łatwe obsłudze. Na rynku można znaleźć kominki z płaszczem wodnym. Warto przyjrzeć im się bliżej.

Wygoda i bezpieczeństwo

Kominki z płaszczem wodnym są często montowane w budownictwie jednorodzinnym. Mają liczne zalety wiążące się z ekonomicznym działaniem, estetyką oraz komfortem użytkowania. Można z nich korzystać z zachowaniem wysokiego standardu bezpieczeństwa, a także nie wymagają skomplikowanego i częstego czyszczenia.

Instalacja płaszcza wodnego

Płaszcz wodny to specjalnie uformowany fragment rury, który jest umieszczony nad paleniskiem. Spaliny powstające w kominku mogą ogrzewać wodę, która przepływa przez płaszcz wodny. Dlatego sposób działania można porównać do kotła opalanego drewnem. Kominek jest jednak dużo bardziej estetyczny, a nawet może stanowić ozdobę przyciągającą uwagę zaproszonych gości.

Uniwersalne zastosowanie

Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym są niezwykle łatwe w obsłudze. Mają mechanizm powodujący samoczynne rozpalanie paliwa. Nie generują dużego hałasu — można go porównać do dźwięków wydawanych przez średniej wielkości lodówkę. Kominki z płaszczem wodnym mogą współdziałać z tradycyjną instalacją centralnego ogrzewania. Można je także wykorzystać do podgrzewania wody używanej w grzejnikach lub instalacjach podłogowych. Są to produkty o uniwersalnym zastosowaniu, dlatego uzyskują coraz większą popularność.

Ciągła praca przez długi czas

Źródło ciepła, jakie stanowią kominki z płaszczem wodnym, ma wszystkie zalety tradycyjnych grzejników. Można swobodnie ustawiać optymalną temperaturę, która będzie utrzymywana w całym okresie pracy kominka, Ciepło jest emitowane nawet kilka godzin po wygaśnięciu ognia. Duży zbiornik na paliwo powoduje, że urządzenie może pracować w trybie ciągłym przez cały miesiąc.

Automatyczne działanie

Mechanizm nowoczesnego kominka działa samoczynnie, dlatego urządzenia te mogą być obsługiwane przez każdego dorosłego domownika. Uruchomienie polega na wsypaniu odpowiedniej ilości paliwa do zbiornika i naciśnięciu włącznika. Paliwo jest podawane do paleniska i rozpalane automatycznie.

Oszczędność kosztów ogrzewania

Kominki z płaszczem wodnym nie generują dużych ilości zanieczyszczeń, a czyszczenie może być wykonywane raz w miesiącu. Ich sprawność przekracza 90%, dlatego pozwalają na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania, zwłaszcza podczas dłuższej eksploatacji. Zamknięta komora spalania sprawia, że mogą być instalowane w różnych pomieszczeniach, również w budynkach z zamontowanym systemem rekuperacji powietrza.

Duży wybór na rynku

Warto podkreślić, że kominki z płaszczem wodnym mogą być jedynym źródłem ciepła w domu. Nie wymagają budowania kotłowni i można je montować w pomieszczeniach mieszkalnych. W sklepach można znaleźć modele o różnych kształtach, co pozwala je dostosować do różnych stylów aranżacji wnętrz. Kominek może być więc doskonałym źródłem ciepła i jednocześnie stanowić estetyczny element w salonie lub sypialni. Z urządzeniami tymi powinni zapoznać się wszyscy właściciele domów, którzy chcą stosować oszczędne i efektywnie działające urządzenia grzewcze.