Posiadanie domu z garażem to ogromna wygoda i komfort. Możesz zapomnieć o odśnieżaniu samochodu, tym, że od stania na ulicy jest wiecznie brudny oraz o problemach z odpaleniem. Jeśli w projekcie Twojego domu znalazło się miejsce na garaż, potrzebna Ci będzie brama garażowa. Z artykułu dowiesz się, jak odpowiednio ją dopasować do budynku.

Jaką bramę garażową wybrać?

Dobranie bramy do garażu tylko pozornie wydaje się proste. Pod uwagę musisz wziąć wiele czynników. Jeśli chodzi o kwestie wizualne, bramy garażowe prezentują się najlepiej, jeśli wyglądają spójnie z elewacją oraz stolarką okienną. Najlepiej wybrać taki sam lub podobny rodzaj okleiny co w przypadku okien albo dobrać model kolorystycznie do tynku czy elewacji. To pierwszy krok w wyborze odpowiedniej bramy.

Kolejna kwestia to model. Bramy garażowe są dostępne w kilku wariantach. Najpopularniejsze są bramy segmentowe, bramy uchylne oraz bramy rolowane. Do nowoczesnych domów, w których plan zakłada jedno- lub dwustanowiskowy garaż, szczególnie polecamy bramy segmentowe. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, skutecznie utrzymujące temperaturę we wnętrzu i posiadające mechanizmy, które nie zajmują dużo cennej przestrzeni bramy to zdecydowanie najlepszy wybór.

Brama garażowa – jak szeroka powinna być?   

Kluczem do zakupu odpowiedniej bramy do garażu jest jej odpowiedni rozmiar. Zapewne już wiesz, jak duży będzie Twój garaż i będzie miał jedno, czy dwa stanowiska. Na tej podstawie możesz wstępnie zaplanować, jakie bramy garażowe będą pasować do Twojego wymarzonego domu.

Na rynku znajdziesz bramy garażowe w najróżniejszych wymiarach: dotyczy to zarówno szerokości, jak i wysokości. I tak do niewielkiego, przytulnego domku, w którym znajdzie się tylko jedno stanowisko garażowe w pełni wystarczająca będzie mała brama garażowa o szerokości około 2,25 metra.

Sprawa wygląda inaczej, jeśli w swoim domu planujesz podwójny garaż. Gdy projekt zakłada przechowywanie dwóch samochodów, bramy garażowe oczywiście muszą zostać dostosowane do podwójnego otworu garażowego. W takiej sytuacji masz dwie możliwości. Możesz wybrać wielkoformatowy, bardzo duży model bramy garażowej dostępny nawet w szerokości 5,5 metra. Ale nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, byś wybrał dwa pojedyncze modele.

Dwie bramy do garażu to również dobry pomysł: w zależności od zapotrzebowania będziesz mógł otwierać tylko jedną z nich. Cokolwiek wybierzesz, nie musisz obawiać się, że nie znajdziesz odpowiedniego modelu bramy. Czeka on na Ciebie w OKNOPLAST – dopasujemy go dla Ciebie także wtedy, kiedy otwór garażowy ma nietypowy wymiar czy kształt.

Pomiar pod bramy garażowe

Podjąłeś decyzję? Wiesz który model wybrać i jaką mniej więcej szerokość bramy potrzebujesz, ale jeszcze nie wiesz, jaki jest dokładny wymiar otworu garażowego? Pomożemy Ci dokonać pomiaru. Skontaktuj się z naszym specjalistą. Możesz mu zaufać – nasz doradca doskonale zdaje sobie sprawę ze wszystkich detali, na które powinien zwrócić uwagę i wykona dla Ciebie rzetelny pomiar pod bramy garażowe.

Do wstępnej wyceny może jednak przydać się pomiar, który musisz wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Kluczowe jest zmierzenie otworu garażowego w wykończonym już garażu, czyli takim, który posiada już instalację elektryczną, ma otynkowane wnętrze i wylewkę. Instalacja jest szczególnie istotna, jeśli planujesz automatyczne bramy garażowe.

Pamiętaj, że liczy się nie tylko sama wielkość bramy garażowej, ale też jej wysokość oraz szerokość ścianek bocznych. Takie kompletne dane możesz przekazać naszemu doradcy, który przygotuje dla Ciebie wycenę, a przede wszystkim ustali, czy wybrany przez Ciebie model bramy segmentowej na pewno może zostać zamontowany w Twoim nowym garażu.

Zmierzone? Wycenione? Pozostaje już tylko zamawiać!