Aby wydobycie wody z własnego ujęcia było szybkie, a przede wszystkim komfortowe, warto zastosować odpowiednią pompę. Najpopularniejszymi urządzeniami tego typu są pompy głębinowe. W pełni efektywne działanie tych urządzeń jest jednak możliwe tylko wtedy, jeśli zostaną właściwie dobrane do potrzeb użytkownika, a także do warunków technicznych. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są największe błędy popełniane przy wyborze pompy głębinowej.
Zasada działania pomp głębinowych
Pompy głębinowe są to w pełni automatyczne urządzenia, które służą do czerpania czystej wody z dużych głębokości. Stosuje się je najczęściej do studni, których głębokość przekracza 8 metrów, a także do zbiorników wodnych. Te urządzenia o kształcie przypominającym walec wyposażone są w zatapialny silnik z korpusem ssawnym oraz układ hydrauliczny odprowadzający wodę. Do ich budowy stosuje się silniki jednofazowe lub trójfazowe w zależności od rodzaju i przeznaczenia. Ważnym elementem pomp jest także nypel z zaworem zwrotnym, który umożliwia podłączenie rurociągu, a także chroni przed cofaniem się wody. Urządzenia do działania potrzebują podłączenia do sieci, dlatego też w zestawie z pompą znajduje się odpowiedni kabel, choć dość często okazuje się, że trzeba go przedłużyć w związku z dużą głębokością studni. Z kolei, aby zapobiec upadkowi pompy na dno studni, konieczne jest zamontowanie stalowej linki zabezpieczającej.
Największe zalety pomp głębinowych
Liczne zalety pomp głębinowych sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych, jak i w zakładach przemysłowych. Zasada ich działania jest bardzo prosta i nie wymaga od użytkownika żadnych czynności związanych z obsługą. Urządzenia uruchamiają się samoczynnie w momencie poboru wody i również samodzielnie się wyłączają, kiedy nie ma już na nią zapotrzebowania.
Największymi zaletami pomp głębinowych jest cicha praca, brak konieczności zalewania pompy, instalacja bezpośrednio w studni, a przede wszystkim duży komfort użytkowania – wyjaśnia specjalista ze sklepu Aquatik. Aby jednak urządzenia działały w pełni sprawnie muszą być dobrane do parametrów studni, takich jak średnica, wydajność, a nawet jakość wody. Jeżeli np. okaże się, że znajduje się w niej piasek, konieczne będzie zakupienie pompy głębinowej antypiaskowej, wykonanej z odpornych na trudne warunki materiałów i wyposażonej w filtry antypiaskowe.
Jak wybrać pompę głębinową?
Aby pompa głębinowa właściwie spełniała swoje funkcje, należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Pozwoli to uniknąć największych błędów, do których należą:
- niedostosowanie pompy do warunków gruntowo-wodnych – przed wyborem pompy warto określić, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna, czy występują duże wahania poziomu, a także jaka jest jakość wody i czy nie występuje w niej piasek,
- niewłaściwe określenie wysokości podnoszenia – wysokość podnoszenia to różnica pomiędzy najwyżej położonym odbiornikiem wody a jej lustrem. Złe określenie tej wartości to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze pompy,
- niewłaściwa wydajność pompy – parametr ten określa, ile wody w litrach może przetoczyć pompa w ciągu minuty lub godziny. Przed wyborem urządzania, warto zatem dokładnie określić zapotrzebowanie na wodę, biorąc pod uwagę ilość punktów poboru i wymagane ciśnienie,
- nieznajomość parametrów studni – aby pompa działała właściwie, musi być dobrana zarówno do wydajności, jak i parametrów studni. Jej średnica musi być mniejsza od średnicy rury osłonowej. Warto zbadać także wydajność studni. Zbyt mocna pompa może skutkować zatarciem pompy, natomiast zbyt słaba nie poradzi sobie z właściwym pompowaniem wody,
- wybór złego zasilania i sterowania – aby bez przeszkód używać pompy, trzeba określić, czy będziemy korzystać z zasilania 230V czy 400V. Niezwykle istotny jest także sposób sterowania, które można przeprowadzić np. za pomocą zbiornika hydroforowego z wyłącznikiem ciśnieniowym, automatem bezzbiornikowym czy falownikiem.
Pompa głębinowa to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w przypadku czerpania wody ze studni oraz wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych, których głębokość przekracza 8 metrów. Aby jednak jej działania było w pełni efektywne, należy wiedzieć, jakich błędów unikać przy wyborze.