Tynki cienkowarstwowe a w szczególności tynki silikonowe stały się obecnie podstawowym materiałem wykończeniowym elewacji budynków w Polsce. Tego rodzaju tynki posiadają charakterystyczną strukturę, którą warunkuje zawarte w nim kruszywo. Aby struktura tynku prezentowała się estetycznie na elewacji kruszywo to musi być dwukrotnie siane. W przeciwnym razie powierzchnia ściany będzie pokryta rozciągniętą fakturą z brzydko wyglądającymi pustymi przestrzeniami. Na czym polega proces dwukrotnego siania kruszywa? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Struktura tynku silikonowego

Tynk silikonowy to tynk strukturalny, który występuje w dwóch fakturach: kornik i baranek. Tynku o strukturze kornika praktycznie już nie wykorzystuje się w Polsce. Do wykańczania elewacji najczęściej stosowany jest tynk silikonowy baranek o grubości ziarna nie większym niż 1,5 mm. Z tego względu to właśnie na tynku o takich parametrach skoncentrujemy się w tym artykule. 

Tynk o fakturze baranka tworzy jednolicie porowatą powierzchnię o strukturze przypominającej równomiernie rozsypanej kaszy o frakcji 1,5 mm-2,0mm. Zastosowanie tynku o drobnym kruszywie nie tylko sprawia, że elewacja ma gładszą ładniejszą powierzchnię, ale również mniej się brudzi. Ponadto, im drobniejsze kruszywo tym mniejsze zużycie masy tynkarskiej, która jest najdroższą warstwą elewacji.

Z czego składa się tynk silikonowy?

W celu lepszego wyjaśnienia struktury tynków silikonowych warto zapoznać się z ich składem. W głównej mierze składają się one z dyspersji, która odpowiedzialna jest za ich trwałość i wytrzymałość. Tworzy warstwę ochronną elewacji budynku, odporną na warunki atmosferyczne. Tynk silikonowy zawiera również różne dodatki takie jak silikon, substancje hydrofobowe czy kruszywo, które stanowi znaczną jego część. Jako wypełniacz mineralny producenci tynków używają kruszywa o grubości ziarna od 0,05 mm do 3 mm w zależności od ostatecznej struktury fasady. Zaprawa tynkarska jest bardziej wytrzymała im więcej zawiera kruszywo o grubszym ziarnie. Cena kruszywa 1,5 mm jest większa od ceny drobniejszych wypełniaczy. Dlatego niestety producenci w ramach oszczędności dodają do tynków większą ilość tańszego kruszywa o frakcji 0,5-1,0 mm. Taki zabieg może zwiększyć zużycie zaprawy tynkarskiej nawet o 10%, co finansowo odczuje inwestor, który będzie musiał kupić większą ilość wiader tynku. Ponadto, dosypanie większej ilości drobniejszych wypełniaczy psuje efekt jednolitej ścisłej struktury zbudowanej z wiodącego kruszywa. Można to zauważyć na ścianie. Powierzchnia ściany pokryta tynkiem składającym się w głównej mierze z drobnych wypełniaczy posiada rozciągniętą nieestetyczną strukturę z nieładnie wyglądającymi pustymi przestrzeniami i pojedynczymi kamykami o grubszym kruszywie.

Z kolei, w przypadku zastosowania w tynku większej ilości wiodącego kruszywa (1,5mm), struktura ściany jest estetycznie zwarta, kamyki ścisło przylegają do siebie a puste przestrzenie występują bardzo rzadko. Oprócz idealnego wyglądu taka struktura jest odporniejsza na uderzenia mechaniczne i łatwiejsza w nakładaniu na ścianę, co sprawia, że nawet niedoświadczony wykonawca będzie potrafił ładnie położyć tynk.

Dwukrotnie siane kruszywo to gwarancja estetycznej struktury

Dostawcy minerałów, którzy zaopatrują producentów tynków w kruszywo przesiewają je przez sito zapewniając jednorodną wielkość ziarna. Jednak mimo takich gwarancji dostawców, w dostarczanym przez nich kruszywie trafia się nadziarno, które dodane do masy tynkarskiej negatywnie wpływa na wygląd struktury. Nadziarno występuje w większości tynków strukturalnych dostępnych na rynku. Jest ono szczególnie widoczne na ścianie w postaci niedbałych wystających punktów wystających ponad założoną powierzchnię.

tynk z jednokrotnie sianym kruszywem

Rozwiązaniem tego problemu jest włączenie do procesu produkcyjnego tynków etapu dodatkowego siania kruszywa. Daje to gwarancję, że do tynku trafi kruszywo o jednorodnej granulacji a niepożądane nadziarno, które zostaje na sitach produkcyjnych, zostaje wyeliminowane. Jednym z niewielu producentów tynków, którzy stosują taki zabieg jest KOSBUD.  

tynk z dwukrotnie sianym kruszywem

Podsumowując, wybierając tynk nie koncentruj się jedynie na kolorach. Aby uzyskać ładnie wykończoną elewację równie ważna jest struktura tynku. Przed zakupem tynku upewnij się koniecznie czy kruszywo wchodzące w skład masy tynkarskiej jest dwukrotnie siane: przez dostawcę kruszywa oraz przez producenta tynku.