Tynkowanie to jedna z prac niezbędnych do wykończenia ścian i sufitów budynku. W tym celu stosowane są również nowoczesne agregaty tynkarskie. Co warto wiedzieć na ich temat?

Proces tynkowania polega na nakładaniu na powierzchni materiału tynkarskiego. Może być on nakładany jedną z dwóch metod – ręczne albo maszynowo. Do ręcznego wykonania tynków stosowane są betoniarki, kielnie, pace i inne narzędzia ręczne, natomiast do zmieszania i nakładania tynków maszynowo używane są agregaty tynkarskie.

Agregat tynkarski – co to jest?

Urządzenia jak agregaty tynkarskie pozwalają na zmieszanie i podanie mieszanki tynkarskiej za pomocą węża do lancy z pistoletem natryskowym. Dzięki temu możliwe jest łatwe przygotowanie mieszanki i otynkowanie powierzchni, którą następnie wykańcza się z użyciem narzędzi ręcznych.

Suchą zaprawę tynkarską do agregatu podaje się prosto z worka albo można dostarczać ją z silosu za pomocą odpowiedniego systemu – silomatu. Następnie zaprawa mieszana jest z wodą, w wyniku czego powstaje gładka, gotowa do nakładania masa.

Pracownik odpowiedzialny za nakładanie tynków maszynowych trzyma w rękach lancę z pistoletem. Poprzez naciskanie pistoletu nakłada on tynki na powierzchnię.

Różne rodzaje agregatów tynkarskich na rynku pozwalają na dobór urządzenia indywidualnie pod kątem jego przeznaczenia i wymaganych parametrów technicznych, między innymi pod kątem rodzaju współpracujących mieszanek czy wydajności pracy.

Jakie tynki podają agregaty tynkarskie?

Agregaty tynkarskie mogą być wykorzystane do podawania różnych rodzajów tynków oraz innych typów suchych materiałów, które służą do przygotowania mieszanki.

Za pomocą agregatów tynkarskich można podawać między innymi:

  • tynki gipsowe
  • tynki wapienno–gipsowe
  • tynki wapienne
  • tynki wapienno–cementowe
  • tynki podkładowe (obrzutki)
  • tynki modernizacyjne
  • tynki lekkie
  • tynki specjalne
  • wylewki samopoziomujące

Zatem agregaty tynkarskie mają bardzo szerokie zastosowanie na placu budowy. Pozwalają na łatwe i szybkie przygotowanie mieszanek do wykonania tynków na ściany zewnętrzne i wewnętrzne, sufity, a także do wykończenia podłóg wylewkami.

Kiedy warto wykonać tynki maszynowe?

Tynki maszynowe, czyli tynki nakładane za pomocą agregatu tynkarskiego są używane obecnie powszechnie na wielu placach budowy. Sprawdzają się również w pracach remontowych, modernizacyjnych, podczas rozbudowy, czyli wszędzie, gdzie konieczne jest wykonanie tynkowania.

Najczęściej tynki maszynowe stosowane są podczas tynkowania dużych powierzchni. Wtedy są najbardziej opłacalne. Maszynowe nakładanie tynków z użyciem agregatu pozwala na znaczne przyspieszenie prac. Podczas gdy wykonanie ich z użyciem techniki tradycyjnej, ręcznej trwałoby nawet 2 miesiące, w przypadku tynków maszynowych można wykonać je w około 2-3 tygodnie.

Tynki maszynowe charakteryzują się również wysoką jakością. Mieszanka przygotowana z użyciem agregatu tynkarskiego pozwala na przyszykowanie gładkiej, jednolitej masy cechującej się odpowiednimi parametrami, a jej równomierne nałożenie przekłada się na wysoką jakość powierzchni.

Jak wykonać tynki maszynowe agregatem?

Najczęściej, aby wykonać tynki maszynowe, zamawia się ekipę, która zajmuje się ich wykonaniem. Ekipa dysponująca własnym agregatem tynkarskim może wtedy fachowo zrealizować zlecenie.