Budownictwo, jak wiele innych dziedzin przemysłu, rozwija się niezwykle prężnie. Możemy zaobserwować coraz więcej domów, które zostały postawione na płycie fundamentowej. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które może zapewnić równomierne osiadanie tynku w pakiecie z atrakcyjną ceną. Co trzeba wiedzieć, zanim nabędzie się płyty fundamentowe? Podpowiadamy.
Co to jest płyta fundamentowa?
Płyty fundamentowe są rodzajem budulca, elementu konstrukcyjnego, który przekazuje obciążenie wynikające z dużego ciężaru budynku na grunt. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do jego wykonywania jest żelbet, czyli połączenie betonu z różnego rodzaju wkładkami stalowymi, prętami, linami czy kablami. Jest to już standardowy produkt w budownictwie energooszczędnym, prefabrykowanym oraz pasywnym.
Jedną z niewątpliwych zalet płyt fundamentowych jest rozkładanie równomiernego ciężaru na całej powierzchni budynku. Nacisk, który przypada na każdy centymetr kwadratowy jest mniejszy niż w przypadku innych fundamentów. Ciężar jest przenoszony na ławy, które mają zdecydowanie mniejszą powierzchnię. Zmniejsza to ryzyko nierównomiernego osiadania budynku, które może powodować nieestetyczne pęknięcia bądź rysy.
Innowacją może być również wykorzystywanie ich do wykonania ogrzewania podłogowego. Żelbetowy element o dużej masie, który oddzielony jest grubą warstwą izolacji będzie stanowić dobry akumulator ciepła. Trzeba jednak mieć na uwadze, że koszt budowy takiej płyty jest wyższy w porównaniu z kosztem typowego fundamentowania na podstawie ław.
Kiedy stosujemy płyty fundamentowe?
Płyty fundamentowe stosuje się w coraz większej liczbie przypadków. Przede wszystkim można je zamontować wtedy, gdy budynek ma skomplikowaną bryłę. W takim razie niezbędna będzie większa ilość ścian konstrukcyjnych, które w tradycyjnym fundamencie będą podparte na wspomnianych już wcześniej ławach. W przypadku fundamentowych elementów nie trzeba korzystać z takich rozwiązań, ponieważ mają taką samą wytrzymałość na całej swojej powierzchni.
Można je również wykorzystać w przypadku chęci skrócenia czasu budowy. Jeżeli nie da się wykonać głębokich wykupów, na przykład ze względu na przebieg rur lub innych mediów, to płyta fundamentowa będzie odpowiednim rozwiązaniem. Pozwala na mniejszą ingerencję w podłoże niż w przypadku tradycyjnych fundamentów. Koszt położenia takich elementów może się różnić, dlatego cennik płyty fundamentowej oscyluje od około 10 do nawet 16 tysięcy złotych.