Z transformatorami różnego rodzaju stykamy się na co dzień. Zwykle jednak nie wiemy dokładnie, czym są tego typu urządzenia. Co warto wiedzieć na temat transformatorów? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat!

Czym jest transformator?

Transformatorami nazywa się urządzenia elektryczne, które mają na celu przenoszenie energii elektrycznej prądu przemiennego z jednego obwodu elektrycznego do drugiego obwodu elektrycznego. Zachowuje się przy tym pierwotna częstotliwość prądu, jednak zmienia się jego napięcie.

Najczęściej transformatory służą do zmiany napięcia wyższego na napięcie niższe, które będzie mogło być używane przez określone odbiorniki.

Budowa transformatora

Transformator składa się z dwóch zasadniczych elementów, a mianowicie ze stalowego rdzenia, a także z uzwojeń, które wykonane są z aluminium albo miedzi – nazywane są one także cewkami.

W transformatorach, w zależności od ich przeznaczenia, stosuje się różne rodzaje uzwojeń. Najczęściej spotyka się uzwojenia cylindryczne, w których uzwojenie pierwotne oraz wtórne jest wykonane jako cylindry koncentryczne – są one osadzone na jednej kolumnie.

Gdzie najczęściej stosuje się transformatory?

Aktualnie transformatory posiadają bardzo szerokie zastosowanie i używane są w wielu różnych miejscach.

Przykładowe rodzaje transformatorów to m.in.:

  • transformatory rozdzielcze – często używane w systemach elektroenergetycznych,
  • transformatory olejowe – stosowane jako transformatory rozdzielcze,
  • transformatory separacyjne – służą do separowania obwodów pierwotnych od wtórnych,
  • transformatory spawalnicze – używane do urządzeń do spawania,
  • transformatory dzwonkowe – stosowane przy dzwonkach domowych,
  • transformatory głośnikowe – używane do głośników,
  • transformatory probiercze – wykorzystywane do badań elektrycznych.

Najczęściej spotyka się transformatory rozdzielcze, które używane są w sieciach elektroenergetycznych i w stacjach energetycznych. Także zalicza się do nich transformatory olejowe, które wykorzystują olej transformatorowy pełniący funkcje chłodnicze.

Mniejsze transformatory używane są w różnych typach urządzeniach, także tych domowego użytku.