Każdy producent posiadający szeroką gamę farb opiera swoje kolory na jednym systemie. Dzięki temu na całym świecie barwy są postrzegane podobnie choć mogą różnić się od siebie odcieniami. Wzorniki kolorów jakie otrzymujemy w sklepie powstały właśnie w oparciu o ten system.

System NCS z ang. Natural Color System, został opracowany w 1979 roku w Skandynawskim Instytucie kolorów mieszczącym się w Sztokholmie. Jest to wzornik ncs przyjęty zgodnie przez wszystkich producentów na świecie.

Wzornik ncs – dlaczego kolor jest tak ważny dla człowieka?

Kolor jest elementem o dużym znaczeniu w ogólnej równowadze przyrody, jest przekazem świadczącym o konkretnej sytuacji. Jasne i świetliste barwy kwiatów służą do przyciągania owadów, które lądując na nich zapładniają je. W naturze każdej substancji odpowiada określona gradacja chromatyczna, która zmienia się w zależności od materiału, na przesłaniu którym opiera się wzornik ncs.

W minerałach odnajdujemy blask wszystkich kolorów, na polu roślinnym cykle pór roku zaznaczają się zmianami kolorów: od zielonego pąka wiosna na jasne kolory dojrzałych owoców latem, w ciepłych odcieniach jesieni, aż po brązy zimy. Wzorniki ncs odpowiadają za barwy, które w królestwie zwierząt we wszystkich klasach pojawiają się bardziej zróżnicowane lub bardziej jaskrawe kolory. Kolory zwierzęce mogą być strukturalne lub pigmentowe.

Jak powstał wzornik ncs?

System NCS opiera się na głównych sześciu kolorach, są to: kolor biały, zielony, niebieski, czerwony i żółty. To w oparciu o te barwy powstają inne, które w rzeczywistości są w pewnym stopniu połączone właśnie z jednym z podstawowych kolorów. A także te, które znalazły się we wzorniku ncs.

W oparciu o korelacje pomiędzy podstawowymi sześcioma kolorami został stworzony trójwymiarowy model, który zdefiniował aż 1750 kolorów. To dokładnie taką liczbę różnych barw posiada w swoim wachlarzy wzornik ncs. Jak jednak się okazuje, nie jest to pula zamknięta i nadal można tworzyć zupełnie inne kolory, których obecny wzornik ncs nie uwzględnia.