Wyjątkowo bogata oferta donic do kwiatów sprawia, że ich wybór bywa utrudniony. Dostępne są różnorodne materiały, kształty, kolory i wzory donic w niemal każdym rozmiarze. Na które z nich się zdecydować, co wziąć pod uwagę przy zakupie? Poznaj nasze zestawienie dotyczące zagadnienia, jakie donice wybrać.

Zakup donicy do domu, biura czy innego wnętrza, a także mającej służyć za dekorację zewnętrzną powinien w pierwszej kolejności uwzględniać jej walory użytkowe. Musi cechować się odpowiednią wielkością i wytrzymałością na warunki użytkowania, co ma ścisły związek z materiałem wykonania. Kolejnym aspektem wartym uwzględnienia jest estetyka wykonania donicy, jej styl. Składa się na niego kształt, kolorystyka, faktura. Donice z włókna szklanego, stylowe donice betonowe czy proste donice drewniane są obok popularnych donic plastikowych coraz częstszym wyborem.

Lekkie i wytrzymałe donice z włókna szklanego

Popularne w wielu gałęziach przemysłu włókno szklane z powodzeniem jest wykorzystywane w produkcji donic. Mogą mieć one nietypowe formy, a ich cechą szczególną jest stosunkowo niewielka waga oraz solidność. Donica z włókna szklanego może być wykończona w macie lub z połyskiem, zarówno w jednolitej kolorystyce jak i nawiązującej do betonu czy kamienia.

Aktualne trendy – solidne donice betonowe

Masywne donice betonowe nie wychodzą z mody już od kilku lat. Wpiszą się w industrialne wnętrza, ale także niemal każdy inny styl. Decydując się na betonową donicę, trzeba mieć świadomość jej dość dużej wagi. Efektowny wygląd i urozmaicone formy wynagradzają pewne niedogodności przy przenoszeniu donic z betonu.

Ponadczasowe donice drewniane

Solidne donice drewniane są kolejną propozycją, która może świetnie wyglądać w niemal każdym otoczeniu. Można zdecydować się na donice z lekkiego drewna z drzew iglastych odpowiednio zaimpregnowanego i wybarwionego, albo też na droższe donice z drewna odpornego na czynniki atmosferyczne. Donice drewniane w prostej wersji wykończone są wewnątrz folią, mogą jednak posiadać również dedykowane wkłady z drenażem.

Szeroki wybór – efektowne donice plastikowe

Donice z tworzywa sztucznego pozwalają na niemal dowolne kształtowanie formy, nadawanie kolorów i faktur. Nadal chętnie sięgają po nie osoby dokonujące aranżacji we wnętrzach, ale również ogrodach czy tarasach. Powinny być wykonane z odpowiednich materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne, aby długo zachowywały swoje walory użytkowe i estetyczne.

Jaki kształt donicy wybrać?

Duże donice ozdobne produkowane są w różnorodnych formach. W nowoczesnych aranżacjach prym wiodą donice kwadratowe oraz donice prostokątne. Pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji. Nadal także chętnie wybierane są donice o bardziej klasycznych, walcowatych kształtach.

Donice kwadratowe i prostokątne

Prostokątne i kwadratowe donice pozwalają na tworzenie ciekawych, kubistycznych aranżacji. To wybór modny i praktyczny, pozwalający dzięki prostej formie na wygodne zestawianie różnych donic. Pięknie wyglądają także tworzone z nich kwietniki – kaskadowe donice, czy też donice modułowe.

Klasyczne donice także są trendy

Okrągły kształt donic wbrew pozorom także jest popularny. Może pomagać w realizacji projektów wykorzystujących również inne kształty donic. Warto jednak zwrócić uwagę, że to donice prostokątne oraz kwadratowe pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni, są także z reguły bardziej stabilne.

Wybór donic może być złożonym zadaniem, warto uwzględnić przy jego dokonywaniu wiele aspektów. Szerokie spojrzenie na zakup odpowiednich donic pozwoli na stworzenie efektownych aranżacji. Umożliwi także zapewnienie roślinom optymalnych warunków do wzrastania.

Sklep internetowy z donicami – fajnedonice.pl