Bezwykopowe technologie budowlane znacząco zyskują na popularności. Ich zalety są nieocenione. Przede wszystkim chodzi tutaj o brak zniszczeń, jednak to tylko jeden z powodów, dla których przecisk pneumatyczny kret jest dzisiaj tak popularny. Nie bez znaczenia jest fakt, że sprzęt wykorzystujący technologię bezwykopową jest dzisiaj o wiele sprawniejszy niż kiedyś. Dzięki czemu znajduje o wiele więcej zastosowań.
Czym jest przecisk pneumatyczny kret?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest przecisk pneumatyczny kret. Mowa o wykonaniu niejako tunelu w ziemi, bez wykonywania klasycznych wykopów. W tym przypadku wykorzystuje się przebijak, określany właśnie jako kret. Przebijak przebija się przez ziemię, wprowadzony do niej poprzez wykop początkowy. W ten sposób może powstać przekop o długości nawet 30 m. Nie jest trudno sobie wyobrazić, jak szerokie zastosowanie ma taka technologia. Szczególnie, że przecisk pneumatyczny kret umożliwia położenie rur lub innych instalacji o szerokości nawet 180 mm.
Dzisiaj powszechnie wykorzystuje się przeciski pneumatyczne kret podczas tworzenia różnego rodzaju infrastruktury. Technologia sprawdza się podczas budowy instalacji telekomunikacyjnej lub energetycznej. Położenie kabli pod ziemią nie jest żadnym wyzwaniem w przypadku zastosowania tej technologii. Jednak to jeszcze nie wszystko. Przecisk pneumatyczny kret pozwala także stworzyć bardziej masywną instalację gazową i kanalizacyjną, a nawet ciąg ciepłowniczy.
Dlaczego stosuje się przecisk pneumatyczny kret?
Wspomniana technologia umożliwia wykonanie przecisku pod torami, rzekami, jezdniami czy chodnikami bez konieczności wyłączania ich z użytku. Co więcej, nie zachodzi ryzyko uszkodzenia tej infrastruktury lub też jest ono minimalne. Ponadto technologia ta pozwala na szybką realizację zadania i to niewielkim kosztem. Wszystko to sprawia, że przeciski pneumatyczne kret stają się coraz popularniejsze i stosowane przez rosnąca liczbę firm budowlanych.