Jednym z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych procesów, wykorzystywanych dziś niemal w każdym sektorze produkcyjnym jest cięcie laserowe. Celem tego zabiegu jest nie tylko sprawne i dokładne wykonanie usługi, ale również udoskonalenie i poprawienie jakości oraz wydajności pracy. Cięcie laserowe cechuje się wyjątkową precyzją oraz możliwością wykonania kilku przedmiotów w krótkim czasie. Dzięki wysokiej mobilności jest chętnie wykorzystywaną metodą do obróbki wielu typów materiałów.

cięcie laserowe

Cięcie laserowe – jak wygląda jego przebieg

Cięcie laserowe opiera się głównie na działaniu strumienia laserowego. Jest to termiczny proces rozdzielenia, polegający na ogrzaniu powierzchni tworzywa, na który pada laser. Pod wpływem wysokiej temperatury materiał zostaje spalany, stapiany lub odparowany, dzięki czemu zyskuje pożądany kształt oraz rozmiar. Duże znacznie ma tu moc lasera, bowiem musi zostać odpowiednio dopasowana. Pozwala to na precyzyjne wytopienie dokładnie takiego kształtu, jaki zamierzaliśmy osiągnąć, nawet w przypadku tych wymagających. Krawędzie tak wytopionego materiału są wyjątkowo gładkie, dzięki czemu nie wymaga on dalszej obróbki i jest gotowy do montażu. Najczęściej poddawanymi obróbce tworzywami są różnego rodzaju metale, aluminium oraz tworzywa sztuczne.

Wydajna i nowoczesna obróbka CNC

Nowoczesne technologie pozwalają na wprowadzanie wielu udogodnień, które wpływają na zwiększenie wydajności i efektywności pracy. Inną metodą, równie chętnie wykorzystywaną w sektorze przemysłowym jest obróbka CNC. Jest to spawanie z wykorzystaniem specjalnego robota, który podczas trwania całego procesu dokładnie monitoruje i nadzoruje wszystkie parametry, co wpływa na możliwość uniknięcia pojawiających się niedoskonałości. Proces ten jest wyjątkowo precyzyjny, dzięki czemu gwarantuje zmniejszoną ilość odprysków oraz doskonałą ilość spoin. Innowacyjna technologia robota oraz przeszkolony personel sprawiają, że obróbka CNC jest wysoce wydajnym procesem. Umożliwia zużycie znacznie mniejszej ilości wykorzystywanych materiałów, co przyczynia się do obniżenia kosztów produkcji. Metoda ta również pozwala na łatwe osiągnięcie pożądanych kształtów, również tych bardziej skomplikowanych.

Wykorzystanie obróbki CNC – gięcie maszyn

Maszyny CNC przydają się nam niemal w każdym sektorze gospodarki. Z uwagi na wysokojakościowe usługi, jakie możemy wykonać za ich sprawą, są też chętnie i często wykorzystywane. Jednym z wykonywanych przez nie projektów jest gięcie rur. Materiały, które zostały w ten sposób wytworzone, wykorzystuje się między innymi w przemyśle, budownictwie, motoryzacji czy też budowie maszyn.