Inwestycja w odnawialne źródła energii – panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, to rozwiązanie, na które decyduje się z roku na rok coraz większa liczba Polaków. W ten sposób można nie tylko aktywnie przyłączyć się do ochrony środowiska naturalnego, ale również znacząco ograniczyć wysokość swoich rachunków za prąd czy ciepło. W jaki sposób można zweryfikować opłacalność tego typu inwestycji? Wyjaśniamy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Inwestycja w OZE – dlaczego warto? 

Na inwestycję w odnawialne źródła energii, w skrócie OZE, z roku na rok decyduje się coraz większa liczba osób indywidualnych, instytucji publicznych a także przedsiębiorstw. Zjawisko to wynika z rosnącej świadomości ekologicznej, a także z faktu, iż rachunki za prąd czy gaz cały czas rosną. Wyróżnikiem OZE jest to, że w tym przypadku korzysta się ze źródeł naturalnych, takich jak słońce, wiatr, czy woda. 

Inwestycja w OZE - dlaczego warto? 

Przykładowo: energia słoneczna jest wykorzystywana w panelach fotowoltaicznych, gdzie służy do produkcji energii elektrycznej. Energię wiatru wykorzystuje się w specjalnych turbinach wiatrowych, gdzie jest ona zamieniana później na prąd. W elektrowniach wodnych stawia się na energię wodną. W wielu gospodarstwach domowych wybierane są z kolei pompy ciepła, które wykorzystują naturalne zasoby, takie jak powietrze czy woda, które następnie po przeprowadzeniu odpowiednich procesów są zamieniane na ciepło. 

Jakie korzyści przynosi inwestycja w OZE?

Inwestycja w rozmaite odnawialne źródła energii przynosi całą masę różnorodnych korzyści. Przede wszystkim, jeśli decydujemy się na to, by w naszym domu znalazła się instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła możliwe jest znaczące zmniejszenie rachunków za prąd oraz ciepło. W ten sposób, samodzielnie produkując energię na własne potrzeby, można bardzo skutecznie uniezależnić się od dostawców energii oraz zmieniających się cen na rynku. 

Jakie korzyści przynosi inwestycja w OZE?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest też bardzo ważne z innego powodu. Mianowicie: w ten sposób przyczyniamy się do redukcji emisji CO2 oraz innych niezwykle szkodliwych substancji, co sprawia, że mamy swój własny wkład w ochronę klimatu.

Warto też wiedzieć o tym, że nie trzeba samodzielnie ponosić kosztu zakupu tego typu urządzeń. Obecnie w Polsce istnieje wiele systemów wsparcia i dofinansowania, dzięki czemu takie rozwiązania są bardziej dostępne dla jeszcze większej liczby Polaków. Inną istotną zaletą takich inwestycji jest fakt, iż w ten sposób można doprowadzić do znacznego wzrostu wartości nieruchomości, co w przypadku ewentualnej sprzedaży jest niezmiernie ważne. 

Jak sprawdzić koszt takiej inwestycji?

Ile kosztuje pompa ciepła? Jaki jest koszt postawienia paneli fotowoltaicznych? Tego typu pytania zadaje sobie wiele osób. Należy wiedzieć o tym, że obecnie istnieją wyspecjalizowane, internetowe oraz intuicyjne narzędzia, dzięki którym wszelkiego rodzaju koszty można policzyć w niezwykle szybki sposób. Chodzi tutaj chociażby o specjalny kalkulator fotowoltaiki przygotowany przez renomowaną firmę Woltair.