Wiele osób decyduje się na budowę domu na przedmieściach, aby uciec od panującego w mieście zgiełku. Jednak często okazuje się, że tam również słychać odgłosy drogi ekspresowej czy też budowy po drugiej stronie ulicy. Jak uchronić swój dom przed hałasem z zewnątrz?

Hałas – dlaczego jest niebezpieczny?

Codziennie, na każdego człowieka działa czynnik, który może długotrwale zaszkodzić zdrowiu – hałas. Są to dźwięki samochodów poruszających się po mieście czy też gwar w szkole lub miejscu pracy. Ludzie stają się do niego przyzwyczajeni, do tego stopnia, że nie zdają sobie sprawy z jego negatywnego wpływu. Zbyt głośne środowisko życia może jednak trwale uszkodzić słuch. Długotrwała ekspozycja na ten bodziec prowadzi także do chronicznego poczucia zmęczenia i stresu, co w połączeniu z innymi czynnikami może powodować nawet depresję lub stany lękowe. Osoby zamieszkujące głośne tereny mogą mieć także problemy z wysypianiem się, co jest przyczyną rozdrażnienia i irytacji.

Jak pozbyć się hałasu w domu?

Są sposoby, które pozwalają na zminimalizowanie negatywnego wpływu hałasu. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na głośność urządzeń w swoim domu. Przyciszenie telewizora lub muzyki grających w tle może mieć diametralny wpływ na samopoczucie. Nieco trudniej jest z hałasami dobiegającymi z zewnątrz. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z nimi są oczywiście zatyczki do uszu. Jest to rozwiązanie tanie i łatwo dostępne, które pozwala spokojnie zasnąć w nocy. Jednak noszenie ich w ciągu dnia może znacznie utrudniać kontakt z domownikami, a podczas snu często okazują się one niewygodne. Warto więc postawić na nieco trwalsze rozwiązania, takie jak dźwiękoszczelne okna czy też rolety zewnętrzne.

Okna i drzwi niwelujące hałas

W ofercie producentów okien i drzwi dostępne są również takie, których zadaniem jest wyciszenie dźwięków dobiegających z zewnątrz. Charakteryzują się one dużą szczelnością, która pozwala zniwelować hałas nawet o 40 dB. Jest to rozwiązanie dosyć kosztowne i wymaga zainstalowania na etapie budowy domu. Nie sprawdzi się więc w każdym wypadku, jednak warto wiedzieć, że istnieją takie możliwości.

Rolety zewnętrzne a hałas

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które pozwala niemalże całkowicie wyciszyć odgłosy dobiegające z zewnątrz. Pełnią one wszystkie funkcje typowe dla osłon okiennych, takie jak zaciemnianie czy ochrona przed nagrzewaniem. Jednak ich budowa sprawia, że poziom hałasu znacznie spada. Umożliwia to aluminiowy pancerz wypełniony pianką, który wytłumia wszelkie odgłosy z zewnątrz. Instaluje się je w taki sposób, że zakrywają całe okna, włącznie z ramą, dzięki czemu hałas się przez nie nie dostaje.

Rozwiązanie to ma także wiele innych zalet – równie dobrze jak przed hałasem, chroni przed zmianami temperatury. Oznacza to, że zimą utrzymuje ciepło we wnętrzu, a latem pozwala zachować przyjemny chłód w pomieszczeniach. Rolety zewnętrzne umożliwiają także zaciemnienie pomieszczeń, dzięki czemu można spokojnie spać w nocy lub stworzyć kino domowe w salonie w ciągu dnia. Szeroki wybór tych i innych osłon okiennych znajdziesz w sklepie Rolety-Żaluzje-Katowice.