W Polsce korzystanie z klimatyzacji nadal jest jeszcze czymś mało powszechnym, ale cały czas się to zmienia i coraz więcej osób docenia szereg korzyści płynących z montażu klimatyzatora. Wybór jest ogromny, więc każdy znajdzie dla siebie idealny model. Klimatyzacja kojarzy się głównie z nadmuchem chłodnego powietrza, co ma przynosić ulgę podczas upalnych dni. Może być ona jednak używana przez cały rok, służyć do ogrzewania pomieszczeń, jonizować powietrze itd. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne są wielofunkcyjne, dlatego cieszą się rosnącą popularnością. Pojawia się jednak pytanie, ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu.

Montaż klimatyzacji w domu cena, czyli ile trzeba zapłacić za komfort cieplny?

Za pomocą klimatyzacji można stworzyć w domowym zaciszu niezwykle komfortowy mikroklimat i to niezależnie od warunków pogodowych. Wiele osób czeka na nadejście lata, ale wiążą się z tym także upalne dni, które niestety mogą dać się mocno we znaki. Gorące powietrze wdziera się także do domu, promieniowanie słoneczne nagrzewa nadmiernie pomieszczenia. Niestety nie zawsze pomoże zasłonięcie okien i włączenie wentylatora. Warto pomyśleć nad klimatyzacją w domu, co będzie tańszym rozwiązaniem niż wentylacja mechaniczna z pompą ciepła. Zacząć należy oczywiście od zakupu klimatyzatora, co jednak wymaga dokładnego określenia swoich rzeczywistych potrzeb i możliwości finansowych. Dużą popularnością cieszą się klimatyzatory typu split, które można kupić już za mniej więcej dwa tysiące złotych. Ich moc chłodnicza wynosi zwykle 3,5 kW. Będzie to wystarczające do ochłodzenia pomieszczenia mającego powierzchnię nieco powyżej dwudziestu metrów kwadratowych.

Jeśli ktoś dysponuje większym kapitałem, to może pozwolić sobie na bardziej profesjonalne urządzenia typu multisplit, co jednak wiąże się z dwukrotnie większym wydatkiem. Trzeba będzie zapłacić za taki klimatyzator minimum cztery tysiące złotych. Oczywiście na rynku nie brakuje też zdecydowanie tańszych urządzeń, które można kupić już za mniej niż tysiąc złotych. Są to produkty polskich producentów, dostępne w sklepach internetowych i marketach budowlanych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że moc chłodnicza takiego klimatyzatora nie jest zbyt duża, ale w przypadku niewielkiego metrażu może być wystarczająca. Do efektywnego schłodzenia dużego pomieszczenia trzeba już wyposażyć się w wydajniejszy klimatyzator, co oczywiście wiąże się z wyższymi cenami. Jeśli ktoś ma ograniczony budżet, to może pomyśleć nad alternatywą dla klasycznej klimatyzacji w postaci klimatyzera. Urządzenie to chłodzi powietrze, ale niestety nie odprowadza go na zewnątrz, co przekłada się na małą efektywność. Klimatyzer jest relatywnie tani, można go kupić poniżej pięciuset złotych.

W przypadku wybrania klimatyzatora typu split możliwy jest montaż urządzenia we własnym zakresie. Konieczny będzie zakup rurek chłodniczych, kabli elektrycznych, korytka maskującego i izolacji. Bardziej skomplikowane klimatyzatory mogą jednak wymagać skorzystania z usług fachowca, co wiąże się z dodatkowym kosztem rzędu tysiąca/półtora tysiąca złotych. W cenie wliczone są już potrzebne materiały do przeprowadzenia instalacji. Zakup i montaż klimatyzacji to wydatek od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Jeśli jednak ktoś wybierze modele z wyższej półki cenowej i będzie chciał cieszyć się klimatyzowanymi pomieszczeniami w całym budynku, to nawet kilkanaście tysięcy złotych może nie wystarczyć na sfinansowanie całej inwestycji. Nie zaleca się nadmiernej oszczędności na zakupie klimatyzatora, bo zwykle wiąże się to z jego kiepską jakością, małą efektywnością pracy, większą awaryjnością i wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.

Jak wybrać firmę zajmującą się montażem klimatyzacji?

Dobór odpowiedniego klimatyzatora to jedno, ale niezwykle ważne jest to, aby urządzenie zostało prawidłowo zamontowane. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z jego niewłaściwą pracą i występowaniem szeregu problemów w niedalekiej przyszłości. Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania fachowcom, czyli profesjonalnej i doświadczonej ekipie montażowej. Pojawia się jednak pytanie, jak znaleźć odpowiedniego wykonawcę, bo wybór jest obecnie ogromny. Mając już klimatyzator, należy poszukać osoby, która zajmuje się montażem konkretnego typu urządzenia. Jako że usługodawców jest wielu, to najlepszym rozwiązaniem będzie porównanie ze sobą ich ofert.

Nie powinno być problemu z otrzymaniem wstępnej wyceny i to za darmo. Potem można przejść do dalszych rozmów dotyczących warunków i dokładnej ceny dotyczącej realizacji usługi. Fachowiec podejdzie do wyceny profesjonalnie, odpowie na wszystkie pytania językiem zrozumiałym dla klienta. Należy dopytać, czy firma wykonuje konkretny zakres usług. Zweryfikować należy również to, czy instalator posiada atesty i certyfikaty producenta. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z możliwością utracenia gwarancji na urządzenie. Upewnić powinno się również, czy nie będzie trzeba ponosić dodatkowych kosztów. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z kompleksowej oferty, na którą składa się montaż i serwis klimatyzacji.

Podsumowując, najważniejszymi kwestiami podczas wybierania instalatora, który zajmie się montażem klimatyzacji w domu, są:
• Sprawdzenie i porównanie ofert wielu wykonawców,
• Zweryfikowanie doświadczenia firmy w instalacji konkretnego rodzaju klimatyzatora,
• Dysponowanie atestami i certyfikatami przez instalatora,
• Dokładne poznanie zakresu oferty montażu,
• Zapytanie o gwarancję na sprzęt,
• Oferowanie kompleksowej usługi (montaż i serwis klimatyzacji),
• Elastyczny grafik (możliwość dobrania dogodnego dla siebie terminu),
• Bezpłatna wycena,
• Wykonanie szczegółowego projektu instalacji po uprzednich oględzinach miejsca montażu,
• Precyzyjne określenie przebiegu i rzeczywistych kosztów przez firmę montażową,
• Przedstawienie umowy przed wykonaniem usługi.