Stalą nierdzewną (również określenie INOX) nazywamy gatunki stali, które odporne są na różnego rodzaju korozje, rdzewienie oraz są kwasoodporne. Właściwości te uzyskuje się poprzez stosowanie dodatku chromu w procesie produkcji, a także obniżenie w nim zawartości węgla. Zawartość chromu w stali nierdzewnej również wpływa na jej nazewnictwo. Śruby nierdzewne z zawartością chromu ok. 10,5% produkowane są ze stali ferrytycznej. Natomiast produkty posiadające dodatki, takie jak nikiel i molibden oraz większy udział chromu w stopie są zrobione ze stali austenitycznej.
Oznaczenia, czyli jakiego typu śruby nierdzewne wybrać
Jak w wielu innych aspektach życia, żeby ułatwić wybór odpowiedniej śruby przychodzi nam z pomocą standaryzacja oznaczeń. Przy produkcie znajdziemy oznaczenie składającej się z litery i dwóch liczb. Przykładowo A2-50. Litera „A” oznacza stal austenityczną, cyfra „2” oznacza skład chemiczny, natomiast liczba „50” informuje o klasie własności mechanicznych.
W przypadku śrub ze stali austenitycznej znajdziemy takie grupy stali jak: A1, A2, A3, A4, A5. Natomiast klasa własności mechanicznych oznaczona będzie liczbami 50, 70 i 80. Litera „A” zawiera również informację, że najczęściej stal jest niemagnetyczna i nie może być hartowana.
Znak „C” oznacza, że stal z jakiej wyprodukowano śrubę to stal martenzytyczna. Jest ona magnetyczna i może być hartowana do maksymalnego poziomu wytrzymałości. Wyróżnia się 3 grupy stali: C1, C2 i C3. Stal ta posiada najwięcej klas własności mechanicznych: 50, 70, 80 oraz 110.
Ostatnią klasą oznaczania stali przy produkcji śrub jest znak „F”. Oznacza on stal ferrytyczną. Posiada jedną grupę, „F1” i nie powinny być hartowane, są jednakże magnetyczne. Klasami własności mechanicznych dla tej stali są 45 i 60.
Śruby nierdzewne i ich zastosowanie
Jedną z najważniejszych właściwości cechujących stal nierdzewną jest jej odporność na korozję. Powoduje to, że są szeroko wykorzystywane w wielu różnych branżach. Śruby znajdują zastosowanie nie tylko w branży budowlanej, a również w takich jak motoryzacja, przemysł czy nawet gastronomia. Oczywiście wpływ na decyzję, którą ze śrub wybierzemy ma nie tylko to, z jakiego stopu została wykonana. Ważnym jest, żeby kształt śruby również spełniał wymagania do czego ma zostać ona wykorzystana.
Śruby mogą różnić się kształtem, średnicą czy długością. W punktach budowlanych znajdziemy między innymi takie śruby jak: śruba z łbem stożkowym, z trzpieniem, z uchem, z łbem grzybkowym, śrubę skrzydełkową czy też oczkową. Oczywiście nie są to wszystkie rodzaje, które możemy znaleźć. Przykładowo śruba skrzydełkowa (zwana też motylkową) wykorzystywane są jako elementy zaciskowe i są stosowane najczęściej przy budowie maszyn, które są ręcznie regulowane. Natomiast śruby z uchem wykorzystuje się już do montażu punktów zaczepowych. W branży meblarskiej często używane są śruby z łbem grzybkowym (inaczej zamkowe), które ze względu na ich zastosowanie można znaleźć w wersji ozdobnej.
Gdzie kupić śruby nierdzewne?
Jakie śruby nierdzewne wybrać? Tu z pomocą przychodzą producenci, gdzie każdy produkt jest dokładnie opisany do czego służy. Na ich stronach znajdziemy praktycznie każdą pozycję jakiej potrzebujemy. Wartym uwagi są sklepy online, dzięki którym zrobimy zakupy bez wychodzenia z domu (często oferowana jest również pomoc dotycząca wyboru na infolinii). Jednak jeśli nie jesteś przekonany do konsultacji telefonicznej, a potrzebujesz fachowej pomocy, to najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do sklepu branżowego.