Ceny ogrzewania domów i mieszkań regularnie rosną już od wielu lat. Jest to jeden z tych wydatków, którego nie da się uniknąć, szczególnie podczas zimy. Dlatego nic dziwnego, że coraz więcej ludzi szuka rozwiązań, które wspomogą system grzewczy w ich domach. Jednym z przykładów takich urządzeń jest nagrzewnica. Do czego służy ten sprzęt i dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Nagrzewnica – do czego służy?

Nagrzewnica to element, który umożliwia ogrzewanie powietrza dostającego się przez wentylację do środka pomieszczeń. To rozwiązanie umożliwia nie tylko podniesienie temperatury nawiewanego powietrza, ale również utrzymanie jej na stałym poziomie. Nagrzewnice zostały wyposażone w specjalne zabezpieczenia przed nadmiernie wzrastającą temperaturą, tak aby elementy były bezpieczne dla domowników. Dodatkowo w tym sprzęcie zostały zastosowane ułatwienia montażowe (gumowe uszczelki lub śrubowe zaciski), w celu nieskomplikowanej instalacji w systemie wentylacyjnym.

Niektóre nagrzewnice są również wyposażone w sterowniki, które pozwalają na dokładną regulację temperatury nawiewanego powietrza. Obudowa elementu jest wykonana z blachy stalowej ocynkowanej, a części grzewcze ze stali nierdzewnej. Przemyślanym rozwiązaniem jest spiralny kształt elementów grzejnych, dzięki czemu przepływające powietrze jest równomiernie ocieplane. Dodatkowym zabezpieczeniem przed przegrzaniem urządzenia jest podwójny termostat.

Nagrzewnica to element, który wspiera ogrzewanie pomieszczeń. Dzięki temu dodatkowi możliwe jest znaczne zaoszczędzenie na ocieplaniu domu lub mieszkania podczas zimy, ponieważ w wyniku ciągle zachodzącej wentylacji, dostarczane jest ogrzane powietrze.

Rodzaje i zastosowanie nagrzewnic

Istnieje wiele rodzajów nagrzewnic, których przeznaczenie różni się od siebie. Pierwszym typem tego elementu są nagrzewnice kanałowe, które instaluje się w systemie wentylacyjnym. Ich głównym celem jest ogrzanie dostarczanego powietrza, co pozwala na zaoszczędzenie podczas ocieplania mieszkania zimą.

Kolejnym rodzajem są nagrzewnice elektryczne, które wymagają zasilania prądem. Najczęściej są to modele urządzeń przenośnych, które można ustawić w konkretnym miejscu. Te uniwersalne nagrzewnice mają zastosowanie w różnych branżach, jednak najczęściej korzystają z nich osoby pracujące na budowie. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest przyspieszenie procesu schnięcia nowo budowanych lub remontowanych pomieszczeń. Dodatkowo nagrzewnica zapewnia komfortowe warunki pracy w wyżej wymienionych obiektach (ich główną wadą jest słaba wentylacja). Tego rodzaju sprzęt jest bezpieczny podczas używania go na budowie, dlatego szczególnie poleca się go osobom wykonującym prace wykończeniowe, tynkarzom, glazurnikom lub malarzom.

Istnieją również nagrzewnice gazowe, które są tanie w eksploatacji. Wiele modeli działa na baterie, dzięki czemu może być używane w obiektach bez instalacji elektrycznej. Jednak podczas korzystania z tego typu urządzenia, trzeba pamiętać, że musi ono przebywać w bardzo dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ podczas pracy nagrzewnicy powstaje dużo pary wodnej.

Ostatnim rodzajem urządzeń są nagrzewnice olejowe, które stosowane są do ogrzewania i osuszania pomieszczeń. Charakteryzuje je wysoka wydajność, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w dużych obiektach. Należy pamiętać, że tam gdzie pracują ludzie nagrzewnice muszą być wyposażone w system odprowadzania spalin, który zagwarantuje bezpieczeństwo.