Farby akrylowe produkowane są na bazie żywic akrylowych. Poszczególne produkty różnią się między sobą zawartością tego spoiwa, tworzącego na malowanych powierzchniach szczelną powłokę, a także rodzajem dodatków. To właśnie od składu zależą właściwości akrylowych farb emulsyjnych, a co za tym idzie, również ich przeznaczenie. Sprawdzamy, czym cechują się farby akrylowe i do czego mogą być stosowane.
Właściwości farb akrylowych
Na rynku dostępna jest cała gama farb akrylowych o różnorodnych właściwościach. Wszystkie te produkty łączy jednak cecha wspólna – spoiwo w postaci żywic akrylowych. To właśnie temu spoiwu farby akrylowe zawdzięczają swoją wygodną konsystencję emulsji, doskonałą przyczepność do podłoża oraz elastyczność uzyskiwanych powłok.
Jak informuje producent materiałów budowlanych SEMPRE FARBY: farby akrylowe tworzą wytrzymałe powłoki, o trwałych kolorach, odpornych na blaknięcie. Wyróżniają się dużą siłą krycia, pozwalającą na skuteczne maskowanie niedoskonałości podłoża. Po wyschnięciu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i niewrażliwe na szorowanie.
Dzięki temu, że farby akrylowe cechują się odpornością na ścieranie i bardzo dobrą zmywalnością, możliwe jest wielokrotne czyszczenie pomalowanych nimi ścian. Warto podkreślić, że farby akrylowe są przy tym odporne na zabrudzenia. Istotną ich cechą jest także niska paroprzepuszczalność, która wpływa na ograniczone możliwości zastosowania. Nie mogą one być używane w miejscach, w których ważne jest odprowadzanie pary wodnej ze ścian. Gdzie zatem można stosować farby akrylowe, a gdzie należy ich unikać?
Zastosowanie farb akrylowych
Farby akrylowe występują w wariantach do zastosowania wewnętrznego oraz zewnętrznego. Farby akrylowe wewnętrzne doskonale nadają się do malowania ścian w pomieszczeniach suchych, takich jak salon czy sypialnia. Dobrze sprawdzają się w miejscach intensywnie użytkowanych i narażonych na zabrudzenia, a więc w przedpokojach czy na klatkach schodowych. Nie powinny natomiast być stosowane w pomieszczeniach wilgotnych, czyli między innymi łazienkach i toaletach.
Farby akrylowe występują również w wariancie do zastosowania na zewnątrz. Elewacyjne farby akrylowe dobrze chronią mury budynków przed deszczem i śniegiem. Nie blakną pod wpływem długotrwałego nasłonecznienia. Mogą być stosowane na różnego rodzaju podłożach mineralnych oraz organicznych, z wyjątkiem tynków wapiennych i silikatowych. Sprawdzają się podczas wykańczania elewacji, a także innych powierzchni betonowych, takich jak podmurówki czy cokoły.
Wysokiej jakości farby akrylowe zapewniają trwały efekt, odporny na uszkodzenia mechaniczne i blaknięcie. Stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, stanowią dobre i wygodne rozwiązanie podczas malowania wnętrz, a także – w przypadku farb elewacyjnych – zewnętrznych ścian budynków.