Do niedawna żarówki LED były stosunkowo drogie. Pamięć o tamtych czasach sprawia, że sporo ludzi wciąż podchodzi sceptycznie do kwestii ich opłacalności. Obecnie jednak jest to jedyne sensowne rozwiązanie w zakresie oświetlania.

Nowoczesne lampy LED kosztują zaledwie kilkanaście złotych

Najtańszy model to koszt rzędu 10-20 zł. Oczywiście w takim przypadku nie można liczyć na wysoką jakość wykonania i estetyczny wygląd, więc lepiej sprawdzi się w mniej reprezentacyjnych pomieszczeniach. To jednak doskonały przykład tego, że nowoczesne lampy LED są dostępne już praktycznie dla wszystkich i mogą pod tym kątem konkurować z tradycyjnymi żarówkami. Warto w tym miejscu dodać, że sama żarówka LED do lampy kosztuje nawet 5 zł. Wymiana zużytego elementu nie jest więc dużym wydatkiem.

Nowoczesne lampy LED są energooszczędne

Tradycyjna żarówka o mocy 60 W pobiera energię elektryczną o równowartości ok. 65 zł rocznie w zależności od aktualnej ceny prądu, która – co trzeba mieć na uwadze – wciąż wzrasta, a także długości użytkowania. Przykładowo przyjmiemy, że pracuje ona średnio 5 godzin dziennie. W kawalerce są przynajmniej 3 takie żarówki (w pokoju, kuchni i łazience). Roczny koszt oświetlania wynosi więc w sumie prawie 200 zł. W większych domach może dobijać nawet do 1000 zł. A ile energii potrzebują nowoczesne lampy LED? Zaledwie ułamek tego, co w opisywanym powyżej przykładzie. Aby uzyskać strumień światła o takim samym natężeniu, co żarówka 60 W, wystarczy dioda LED o mocy 9 W. A koszt jej eksploatacji to zaledwie 18 zł rocznie. Przy trzech żarówkach przyjdzie zapłacić tylko 54 zł za rok, co wciąż jest tańszą opcją od pojedynczej starej żarówki!

Nowoczesne lampy LED działają dłużej

Oszczędność wiąże się też z wytrzymałością produktu. Szacuje się, że diody LED świecą nawet do 50 tys. godzin. Jest to aż 25 razy więcej w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Oczywiście wiele zależy od modelu nowoczesnej lampy LED i użytych komponentów. Niemniej nawet średniej jakości diody będą świecić znacznie dłużej niż jakakolwiek alternatywa.