Komfort cieplny w dużym stopniu zależy od możliwości utrzymywania we wnętrzach domów czy mieszkań optymalnych temperatur i wilgotności powietrza – takich, które spowodują, że domownikom nie będzie ani za ciepło, ani za zimno. Wpływ na takie utrzymanie poczucia komfortu termicznego ma akumulacja cieplna ścian. Czym ona jest?
Pojęcie akumulacji ciepła
W obiektach wielorodzinnych starszego typu, np. zabudowie tworzonej w technologii wielkopłytowej, latem mury ekspresowo się nagrzewają, przez co w mieszkaniach robi się bardzo ciepło. Natomiast zimą równie szybko się wychładzają, przez co kaloryfery i system ogrzewania muszą pracować na pełnych obrotach. Dzieje się tak ponieważ dobrze akumulujące ściany żelbetowe w technologii wielkopłytowej miały dość wysoki współczynnik przewodzenia ciepła i jeśli obiekty w późniejszych okresach nie podlegały termomodernizacji to nie są obecnie wystarczająco zabezpieczone przed ucieczką zakumulowanego ciepła na zewnątrz.
Jednak od czasu kiedy w polskim budownictwie przeważały „bloki z wielkiej płyty”, przepisy z zakresu ochrony cieplnej uległy znacznemu zaostrzeniu, a nowowznoszone ściany zewnętrzne są dobrze izolujące, co oznacza wysokie zabezpieczenie wnętrz przed nadmierną ucieczką ciepła. Taka charakterystyka przegród pozwala na łatwiejsze zapewnienie stabilności cieplnej np. poprzez wykorzystanie materiałów o wysokiej akumulacyjności cieplnej. Przez pojęcie „akumulacja ciepła” należy rozumieć zdolność przegród do gromadzenia ciepła. Akumulacyjność cieplna ścian wpływa zarówno na tempo ich nagrzewania się, jak i czas, przez który ciepło będzie „utrzymywane” w przegrodzie – mur mający dużą pojemność cieplną, będzie dłużej się nagrzewał, ale za to dłużej też może oddawać zgromadzone ciepło do wnętrz. Jeśli dojdzie do awarii systemu ogrzewania, ciepło zakumulowane w murze zapewni komfort cieplny jeszcze przez długi czas.
Jak uzyskać przegrodę o dużej akumulacyjności cieplnej?
Podstawą otrzymania wysokiej akumulacyjności cieplnej jest wybór materiału ściennego. W uproszczeniu można przyjąć, że ściany o dużej masie (a więc wysokiej gęstości), wykazują dużą zdolność do magazynowania ciepła. Takie przegrody najskuteczniej stabilizują temperaturę, jaka panować będzie w poszczególnych pomieszczeniach mieszkalnych.
Materiałem charakteryzującym się wysoką akumulacyjnością są np. bloczki silikatowe, które mają wysoką gęstość (dochodzącą do 2200 kg/m3). Co pozwala na utrzymanie stabilnej, pożądanej temperatury wewnątrz budynku, bez względu na to, jakie nagłe wahania temperatur wystąpią na zewnątrz.