Rekuperacja to innymi słowy odzysk ciepła z powietrza wydobywającego się z wentylacji. Zamiarem takiego postępowania jest wczesne nagrzanie świeżego powietrza, jakie jest doprowadzone do wnętrz. Głównym narzędziem zapewniającym odzysk ciepła jest rekuperator, tworzący element wentylacji mechanicznej. Systemy rekuperacji znajdują własne wykorzystanie w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnych budynków jednorodzinnych.

Czemu właśnie rekuperacja oraz rekuperator?

Rekuperator, to nieodłączna część układu rekuperacji oraz siła napędowa pełnego układu. Rekuperacja w domu pozwoli sprawdzać mechanizm wentylacji wewnątrz wnętrz oraz dopasowywać jej siłę do potrzeb. Jest to całkowicie inna jakość, całkowicie niedostępna dla wentylacji grawitacyjnej oraz zaznaczenie podstawowej rozbieżności między rekuperacją natomiast wentylacją grawitacyjną. Główne zadanie jakie mają zamienniki to zagwarantowanie zmiany powietrza wewnątrz domu z wykorzystanego na nowe.

Zalety posiadania rekuperacji

Przede wszystkim jest to oszczędność, ponieważ odzyskiwanie ciepła znacznie obniża wydatki ocieplania domu (chociażby o 30-50% we współzależności o efektywności izolacji domu). W obiektach gdzie została wykorzystana rekuperacja możliwe jest obniżenie ilości specjalnych źródeł ciepła np. grzejników lub pętli ocieplania podłogowego co przenosi się na dalsze obniżenie wydatków. W zakładach przemysłowych pozwoli na wykorzystanie tańszych rozwiązań strukturalnych np. normalnych okien zamiast tychże z mikrowywiewnikami.

Wentylacja mechaniczna ma wyższość nad wentylacją grawitacyjną ze względu na własną solidność. Gwarantuje ciągłą zmianę świeżego powietrza niezależnie od warunków pogodowych w przeciwieństwie do grawitacyjnej, jaka nie kontroluje mechanizmu zmiany powietrza, gdyż latem przy dużych temperaturach właściwie nie funkcjonuje, natomiast zimą wywołuje ogromne utraty ciepła. Dzięki kontroli nad cyrkulacją powietrza gwarantuje jego zmianę w wymaganej ilości. Napływ można także regulować we współzależności od potrzeb.

Wady

Gdy zestawimy rekuperację z tradycyjną wentylacją grawitacyjną to za ocieplanie domu z rekuperacją wydamy zdecydowanie więcej aniżeli przy grawitacji. Pochodzi to ze zmiany większej ilości powietrza, natomiast zatem także ogrzania go. Slogany reklamowe o kosztach oszczędzania dotyczą prawdopodobnie zestawienia z wentylacją mechaniczną bez odzysku ciepła. Wówczas faktycznie oszczędność jest. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to instalacja centralna, więc zarządzana jednym regulatorem. Nie można postawić większego nawiewu w toalecie, natomiast niższego w pokoju. Niewątpliwie reguluje się to zakresem przewodów, tymczasem natomiast nie da się rozdzielić wnętrz.