Jednym z problemów, na które można natrafić dokonując remontu łazienki, jest kwestia tego na jakiej wysokości umieścić umywalkę. Jeśli umywalka nie będzie zamontowana na optymalnej wysokości spowoduje to, że ergonomia korzystania z niej i wygląd łazienki nie będą na takim poziomie, na jakim mogłyby być.

Dla dzieci

Bardzo dużo zależy od tego kto będzie korzystał z umywalki. W przypadku gdy umywalka ma być używana przez dzieci w wieku około 6 lat, to zwykle montuje się ją na wysokości około 60 centymetrów, a następnie co dwa lata należy ją podnosić o 5 centymetrów, aż do osiągnięcia wysokości 85 centymetrów. Montaż umywalki jest bardzo istotny zwłaszcza w żłobkach, jak również przedszkolach.
– Wysokość umywalki w żłobku – w żłobku zwykle znajdują się dzieci, których wzrost nie przekracza 90 centymetrów i dlatego też umywalka powinna być montowana na wysokości 50 centymetrów. Dodatkowo trzeba pamiętać o ilości umywalek. 
– Wysokość umywalki w przedszkolu – w przedszkolu zwykle znajdują się dzieci w wieku od 3 do 6 lat, więc są one wyższe. W takich miejscach umywalka powinna być montowana na wysokości 55 do 65 centymetrów. Na około 15 dzieci powinna przypadać jedna umywalka, a przez to, że wzrost dzieci w przedszkolu jest bardzo zróżnicowany, warto montować umywalki na różnych wysokościach.

Dla dorosłych

W przypadku gdy umywalka ma być stosowana przez pełnosprawnych dorosłych, zwykle montuje się ją na wysokość 85, a czasami 90 centymetrów w zależności od oczekiwań osób korzystających z umywalki. Większość osób jednak wybiera umywalki umieszczone na niższej wysokości. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Normy techniczne

Normy obowiązujące w Polsce nie określają ściśle wysokości, na której ma być montowana umywalka, jednak sugerują, że wysokość montażu powinna wynosić od 75 do 80 centymetrów, jednak były opracowane już jakiś czas temu i są dostosowane do wymagań osób o wiele niższych niż obecna średnia. Dlatego też większość osób obecnie montuje umywalki właśnie na wysokości 85 – 90 centymetrów.

wysokosc umywalki

Pozostałe możliwości

– umywalki dla niepełnosprawnych – jeśli chodzi o wysokość umywalki, to nie różni się one od wysokości umywalek dla osób pełnosprawnych. Trzeba natomiast pamiętać o konieczności wysunięcia blatu umywalki, tak żeby poniżej umywalki znalazło się dość miejsca na wózek oraz nogi.
– umywalka nablatowa – umywalki tego rodzaju montowane są tak, aby górna krawędź miski znalazła się na zakładanej wysokości 85 do 90 centymetrów, oczywiście sam blat musi znaleźć się wtenczas o wiele niżej.

W przypadku gdy chce się zastosować umywalkę o niewielkiej głębokości oraz dużej średnicy stosuje się rozwiązania indywidualnie dostosowane do oczekiwań użytkownika. W przypadku gdy użytkownikami umywalki będą wysokie osoby o wzroście przekraczającym 170 cm to górna krawędź może być umieszczona nawet na wysokości 95 – 100 centymetrów. Czasami stosuje się inne rozwiązania, jednak są one rzadko stosowane i używa się ich tylko w przypadku bardzo specyficznych projektów.

One thought on “Na jakiej wysokości umieścić umywalkę”

Comments are closed.