Niewielkie mieszkanie w bloku nie stwarza raczej dużych możliwości wystroju. Przestrzeń jest ograniczona, co może nieraz utrudniać funkcjonowanie domowników. Powszechnym problemem w blokach jest mała łazienka. Jak ją urządzić, aby zapewniała komfort i wygodę całej rodzinie?

Mała łazienka w bloku — aranżacje

Pralka, wanna, umywalka, szafka na kosmetyki — każda, nawet niewielka łazienka, musi pomieścić mnóstwo elementów! Nawet jeśli uda się to wszystko w niej umieścić, pojawia się kolejny problem — brak przestrzeni, która zapewnia komfort i wygodę. Przebywanie w ciasnej łazience to żadna przyjemność! Szczególnie jest to widoczne w przypadku rodzin, w których są małe dzieci. Kąpiel z niemowlakiem i wszelkie związane z tym czynności pielęgnacyjne, wymagają sporo przestrzeni!

Urządzanie małej łazienki — inspiracje

Jeśli nie mamy możliwości powiększenia metrażu łazienki poprzez przesunięcie ściany, powinniśmy poznać sposoby na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Istnieje mnóstwo sprytnych i prostych metod na to, aby zaoszczędzić miejsce. Jednym z elementów, które zajmują najwięcej przestrzeni w łazience, jest wanna. Jeśli metraż jest mocno ograniczony, lepszym pomysłem będzie montaż niewielkiej kabiny prysznicowej. Dzięki temu uzyskamy sporo dodatkowego miejsca. Tradycyjne kabiny mają wymiary 80x80cm lub 90×90 cm.

Jeśli łazienka jest niewielka, warto rozważyć zakup małej pralki ładowanej od góry. Można także zastanowić się nad zainstalowaniem pralki w innym pomieszczeniu, na przykład w kuchni. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzimy sporo przestrzeni! W małej łazience idealnie sprawdzą się wysokie, wąskie meble. Nie zajmują dużo miejsca, ale pozwalają pomieścić mnóstwo rzeczy. Przydatna będzie też z pewnością pojemna szafka pod umywalką. W niej można ukryć artykuły toaletowe czy środki chemiczne.

Optyczne wrażenie przestrzeni

Co zrobić, aby łazienka wyglądała na większą, niż jest w rzeczywistości? Na szczęście, na to też istnieje wiele skutecznych sposobów. Powszechnie stosowaną metodą na stworzenie wrażenia przestrzeni, są duże lustra. Odbijające się w nich ściany powodują, że pomieszczenie robi wrażenie większego. W małej łazience poszukamy miejsca na pralę i wannę.

Mała łazienka w bloku nie powinna być utrzymana w ciemnej kolorystyce. Najkorzystniej będzie wyglądała w jasnych, jednolitych barwach, z przewagą bieli, écru lub innych kremowych odcieni. Aby poszerzyć optycznie łazienkę, można zastosować poziome linie, np. płytki z pasami.

Innym sposobem na stworzenie wrażenia przestrzeni jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Znaczenie ma kierunek światła, jego barwa oraz temperatura. Umiejętnie dobierając oświetlenie, można znacząco wpłynąć na wygląd pomieszczenia, a także zbudować w nim upragniony nastrój.

Nie każdy wie, że na wrażenie przestrzeni wpływa również rozmiar płytek zastosowanych w łazience. Im większe płytki, tym lepiej! Małe kafelki spowodują, że pomieszczenie będzie robiło wrażenie jeszcze mniejszego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w niewielkiej łazience będą duże płytki w jednolitym kolorze.

inspiracja mała łazienka w bloku
niewielka łazienka w bloku aranżacja

One thought on “Jak urządzić małą łazienkę w bloku”

Comments are closed.