Konstrukcje stalowe spotyka się w wielu miejscach. Czasami stanowią one podstawę całych budynków, zaś w innym wypadku samych urządzeń. Aby dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być przede wszystkim wytrzymałe, solidne oraz bezpieczne. Chcąc uzyskać taki efekt, niezwykle ważny jest prawidłowy montaż konstrukcji stalowych. Co jednak warto wiedzieć na ten temat?

W jaki sposób montuje się konstrukcje stalowe?

Opisywane elementy można spotkać w różnych branżach, m.in. w rolnictwie, sporcie, przemyśle i handlu. Pierwszym krokiem jest wykonanie projektu. Powstaje on w oparciu o potrzeby i wymagania klienta. W samym projekcie uwzględniona jest także branża, sposób wykorzystania, itp. Montaż konstrukcji stalowych odbywa się zatem na podstawie przygotowanej dokumentacji, w której znajdują się szczegółowe rysunki i obliczenia. Na tej podstawie wybiera się materiały oraz konkretne rozwiązania konstrukcyjne.

Oprócz dokumentacji projektowej niezbędne jest też uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Konieczne jest ponadto zapewnienie warunków BHP na placu budowy, rozumiane jako ogrodzenie powierzchni oraz postawienie tablic informacyjnych.

Montaż konstrukcji stalowych – dalsze czynności

Teren gdzie znajduje się plac budowy musi zostać wyrównany. Kolejnym krokiem jest wykonanie fundamentów, których rodzaj będzie dopasowany do rodzaju konstrukcji jaka ma powstać. Jednym z najważniejszych etapów budowy jest postawienie elementów nośnych. Same konstrukcje stalowe są mocno złożone. Zanim zostaną zespawane, trzeba sczepić ze sobą pojedyncze elementy i połączyć je w podgrupy. Kolejnym krokiem jest właśnie spawanie. Montaż konstrukcji stalowych różni się w zależności od wykonawcy. Firmy korzystają bowiem z różnych metod.

Gdy ten etap będzie zakończony, konstrukcje są poddawane śrutowaniu, co pozwala na oczyszczenie ich powierzchni i nadanie im odpowiedniej chropowatości. W tym momencie całość może już zostać dostarczona klientowi. Wcześniej konstrukcje zazwyczaj pokrywa się preparatami antykorozyjnymi.

Dowiedz się więcej: montaż konstrukcji stalowych Poznań