Remonty służą wytwarzaniu odpadów, które nie powinny trafić do śmietników komunalnych. W takiej sytuacji gruz i odpady budowlane muszą zostać odpowiednio zabezpieczone i przekazane do utylizacji właściwej dla tej kategorii śmieci. Niezgodny z prawem wywóz odpadów poremontowych wiąże się z otrzymaniem mandatu, a w skrajnych przypadkach – może skutkować karą pozbawienia wolności. W jaki sposób bezpiecznie wyrzucać gruz i odpady poremontowe?

Czym są odpady budowlane i jak je prawidłowo utylizować?

Odpady budowlane to zdemontowane części konstrukcji budynków, do których zalicza się betonowe bloki, rozkruszone cegły, pustaki, fragmenty tynku i ścian. Grupa tych śmieci tworzy tzw. gruz czysty, który w około 90% może zostać poddany recyklingowi. Pozostałe odpady, takie jak elementy instalacji, płytki ścienne, części mebli oraz ceramiczne wyposażenie łazienki, szkło oraz drewno stanowią zmieszane odpady budowlane, które ze względu na swoje właściwości i gabaryty również nie mogą zostać wyrzucone do śmietników komunalnych.

Przy pracach remontowych na mniejszą skalę skutecznym sposobem pozbycia się odpadów budowlanych jest wywóz gruzu zmieszanego do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-a). Miejsko-gminne zbiorowiska odpadów są wyposażone w specjalne kontenery dedykowane składowaniu określonego rodzaju gruzu, który następnie przekazywany jest do utylizacji lub recyklingu. Wadą takiego rozwiązania jest brak oferowanego transportu, a wywóz gruzu do punktu należy zorganizować na własną rękę. Wygodniejszą opcją jest wynajem kontenerów od firm specjalizujących się w organizacji takich przedsięwzięć.

Gdzie zamówić kontenery na gruz?

Mieszkańcy Wrocławia mogą szybko i sprawnie pozbyć się gruzu, korzystając z usług świadczonych przez firmę Eko-Logis posiadającą wieloletnie doświadczenie w branży gospodarowania odpadami. Wystarczy internetowo lub telefonicznie złożyć zamówienie na kontenery we Wrocławiu, a już tego samego dnia pojemniki odpowiadające wybranej kategorii odpadów mogą pojawić się na terenie posesji klienta. W ofercie Eko-Logis znajdują się kontenery o pojemności od 2 do 36 m³, co pozwala dopasować rodzaj kontenera do wielkości prac remontowych. Z usług mogą korzystać osoby prywatne, firmy, duże przedsiębiorstwa oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Co można wrzucić do kontenera na gruz?

Kontenery na gruz i odpady poremontowe dzielą się według kilku kategorii, które pozwalają w najlepszy sposób zagospodarować pozyskane śmieci. Eko-Logis oferuje wynajęcie kontenerów przeznaczonych do wywozu:

  • gruzu czystego (elementy z betonu i cegły, fragmenty dachówek, tynki i odpady ceramiczne),
  • zmieszanych odpadów budowlanych (płyty G-K, drewno, złom, tworzywa sztuczne, szyby i okna, materiały dociepleniowe),
  • zmieszanych materiałów opakowaniowych (opakowania z kartonu, tworzywa sztucznego, drewna, metalu, elementy styropianowe oraz folie i pianki, palety drewniane, sznurki oraz linki),
  • odpadów gabarytowych (meble i wyposażenie łazienki, dywany, okna i szyby, sprzęt sportowy),
  • papy odpadowej.

Z myślą o osobach, które chcą zyskownie pozbyć się metalowych części lub maszyn zalegających na posesji, Eko-Logis oferuje skup złomu we Wrocławiu. Dzięki profesjonalnemu wyposażeniu w wagę samochodową, odbiór nawet dużych ilości złomu nie stanowi problemu, a cały proces odbywa się bez konieczności przeładunku na mniejsze wagi.

Jakie kary grożą za nielegalne gospodarowanie odpadami budowlanymi?

Osoby, które składują odpady budowlane na terenie posesji, mogą otrzymać mandat w kwocie 1500 złotych. Kara finansowa wiąże się również z nielegalnym wywozem gruzu do lasu lub w inne miejsca, które nie zostały do tego wyznaczone. W zależności od rangi, taki czyn może zostać ukarany grzywną w wysokości5000 złotych, a nawet więcej – jeśli odpady budowlane są niebezpieczne dla zdrowia lub życia ludzi i przyczyniają się do degradacji środowiska.