Wszelkie przyłącza elektryczne wykonywane na zewnątrz powinny być tworzone z wykorzystaniem specjalnych kabli. Samo umieszczenie przewodu w peszlu na niewiele się zda, jeśli zdecydujemy się na oszczędności w materiale. Kabel ziemny to jedyne skuteczne rozwiązanie pozwalające na wysoką trwałość przewodu, który przez wiele lat będzie znajdował się pod ziemią. Jak wyglądam montaż instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Prace ziemne – bez koparki się nie obędzie
Zanim kable ziemne znajdą się tam, gdzie ich miejsce, konieczne jest wykopanie odpowiedniej głębokości otworów, w których ułożone zostaną kable. Bardzo ważne jest ich wykonanie ich na głębokości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Umieszczenie przewodów elektrycznych płytko pod ziemią może skutkować ich przerwaniem w trakcie np. prac ogrodowych, a usterka taka może dodatkowo być bardzo niebezpieczna i skończyć się porażeniem prądem.
Warto pamiętać, że kable ziemne po delikatnym zasypaniu powinny być odpowiednio oznaczone za pomocą specjalnej foliowej taśmy. Ma ona ostrzegać nas w przyszłości, że kilkanaście centymetrów pod taśmą znajduje się kabel elektryczny, którego nie można przerwać. Pamiętajmy, by dopilnować fachowców od elektryki, by nie zapomnieli o tym oznaczeniu, bo jest one z punktu widzenia inwestora bardzo ważne.
Czy kable ziemne można układać bezpośrednio w gruncie?
Pomimo że kable ziemne mogą być układane bezpośrednio w gruncie, warto dodatkowo je zabezpieczyć specjalnymi rurkami, które zwane są peszlami. Spełniają one bardzo ważną funkcję, bo są dodatkową warstwą ochronną, która jeszcze bardziej wydłuża żywotność kabli. Inną ich zaletą jest fakt, że podczas prac ziemnych są dobrze widoczne, a dzięki temu minimalizujemy ryzyko uszkodzenia kabla np. podczas prac ogrodowych. Niestaranne ułożenie taśmy może sprawić, że w trakcie podłączania innych mediów kabel będzie narażony na kontakt ze szpadlem lub łyżką koparki. Gruby peszel bardzo często uniemożliwia przerwanie samego kabla, co jest zjawiskiem bardzo pożądanym.
Pamiętamy, że kabel ziemny w gruncie spędza wiele lat i jest narażony na ciągłe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ważne, by był jak najlepszej jakości. Podczas zakupów postawmy więc na trwałość i wybierzmy kabel wyprodukowany przez renomowanego producenta. Uchroni nas to przed konsekwencjami zniszczenia wynikającego z bardzo słabej jakości produktów tanich, z jakimi często mamy do czynienia w popularnych marketach budowlanych.