Elewacje kamienne cieszą się rosnącą popularnością. Dzięki temu, że są bardzo zróżnicowane pod względem estetycznym, a przy tym solidne i trwałe, umiejętnie łączą funkcjonalność z doskonałym wyglądem. Jaki rodzaj kamienia wykorzystać do zaprojektowania elewacji i ile kosztuje takie rozwiązanie?

Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat elewacji

Podczas podejmowania wyboru należy kierować się kilkoma ważnymi aspektami. Pierwszy z nich to oczywiście to, jak prezentuje się dana elewacja. Miejmy jednak na uwadze, że najrozsądniej będzie zachować spójność architektoniczną. Upewnijmy się, że konkretna elewacja świetnie skomponuje się z dachem i ogólną stylistyką nieruchomości. Inny rodzaj elewacji będzie bowiem odpowiedni w przypadku nowoczesnego domu, a inny w przypadku tego, który powstał wiele lat temu z takich materiałów jak drewno. Najlepszy efekt osiągniemy wtedy, gdy elewacja będzie pasowała także do otoczenia obiektu.

Dla kogo elewacja z kamienia będzie znakomitym wyborem?

Kamień, jako naturalny element, zapewnia duże pole do popisu i jest bardzo uniwersalny. Niewątpliwie jego największą zaletą jest wysoka odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Niestraszne mu skrajne temperatury – niskie oraz wysokie. Problemem nie będzie także wilgoć i susza. Nawet wystawiony na długotrwałe działanie niesprzyjających czynników, kamień jest w stanie zachować swoje walory estetyczne. Utrzymanie go w czystości także nie powinno nikomu sprawić problemu. Kamienną elewację najlepiej będzie myć wodą pod ciśnieniem. Dzięki temu szybko pozbędziemy się kurzu, piasku i mchu, bez konieczności sięgania po detergenty. Szeroku wybór i ciekawa oferta kamieni elewacyjnych jest dostępna w sklepie https://kamiennewnetrza.pl/kamien-naturalny/kamien-elewacyjny

Zastosowanie kamiennej elewacji

Najczęściej można zaobserwować elewacje domów, które są częściowo wykonane z kamienia. To zabieg ozdobny, który skutkuje uzyskaniem stylowego wykończenia obiektu. Kamieniem pokrywa się pionowe fragmenty ściany oraz parapety. Bardzo ważne jest to, z jakiego rodzaju kamienia zaprojektujemy elewację. Możliwości jest wiele i są one na tyle zróżnicowane, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Z reguły wykorzystuje się do tego:

  • granit
  • wapień
  • łupek
  • marmur
  • piaskowiec
  • trawertyn
kamień elewacyjny

Spośród tych wszystkich rodzajów kamienia, najwięcej osób wybiera granit. Wszystko dlatego, że zapewnia bardzo duży zakres kolorów, jest bowiem dostępny niemal w kilku tysiącach różnych odcieni! Wycięcie w nim rozmaitych kształtów nie stanowi wielkiego wyzwania, a poza tym występuje w kilku rodzajach wykończenia. Można więc zaprojektować elewację z granitu polerowanego, surowego, a także groszkowanego. To twardy kamień, odporny na ścieranie. Jeżeli zależy nam na bardziej subtelnych rezultatach, ciekawą opcją będzie wapień. Jest miękki, posiada delikatne barwy pochodzące z gamy beżów, bieli i szarości ale zapewnia wyjątkowo ozdobny efekt. Najlepiej sprawdzi się w zadaszonych miejscach, w których jest sucho. Kamienną elewację wykonuje się także z łupka. To idealne wyjście dla osób, którym zależy na wysokiej trwałości i oryginalnym wyglądzie nieruchomości. Łupki wyróżniają się niejednorodną strukturą i szerokim wachlarzem kolorystycznym – od bardzo jasnych i połyskliwych kamieni, na czarnych skończywszy. Odrobiny luksusu każdej nieruchomości nada elewacja stworzona przy pomocy marmuru. To niezwykle dekoracyjny kamień, który zapewnia także wysoką trwałość. Można go znaleźć przede wszystkim w polerowanej wersji. Z łatwością rozpoznamy go dzięki wyjątkowej, żyłkowej kolorystyce. Z reguły marmur posiada odcienie szarości i bieli, nie brakuje jednak także tych czarnych i brązowych. Wybierając marmurową elewację trzeba mieć na uwadze to, że ten rodzaj kamienia nie jest odporny na zabrudzenia i wymaga impregnacji. Na podobnej zasadzie działa trawertyn. To także luksusowy materiał sprowadzany z Włoch, który nienagannie się prezentuje. Nie jest jednak zbyt odporny. Jeśli więc komuś zależy na surowcu niepodatnym na ekspozycję promieni słonecznych i innych niesprzyjających czynników atmosferycznych, dobrze będzie sięgnąć po elewację z piaskowca.

Jeśli szukacie Państwo produktów z kamienia natrualnego zapraszamy do sklepu https://kamiennewnetrza.pl/