Podczas budowy czy remontu domu kluczowe jest dobranie materiałów wysokiej jakości. W tym poradniku podpowiadamy jak wybrać jakościowe materiały budowlane.

Budowa domu jest zajęciem wymagającym nieco wiedzy, czasu i zaangażowania. Wszelkie materiały budowlane, jakie zostaną zastosowane, mogą zaważyć na ewentualnych naprawach czy ich braku. Jak je dobrać, by w kolejnych latach nie musieć nanosić poprawek?

Przede wszystkim – postaw na jakość materiałów

Materiały budowlane można podzielić na dwie podstawowe kategorie: tanie lub dobre. Oczywiście, jest to spore uproszczenie, bowiem zdarzają się dobrej jakości materiały w niewygórowanej cenie, jednak w zasadniczej większości przypadków – jest odwrotnie. Dlatego też licz się z tym, że remont jest kosztowny, a same materiały budowlane mogą być drogie.

Jeśli masz wątpliwości, jakie konkretnie materiały wybrać, spróbuj zorientować się w internecie, jakie firmy są polecane. Dzięki temu unikniesz zakupu produktu, który jest niskiej jakości. Każdorazowo, wybierając materiały budowlane, staraj się kierować ich jakością, a nie ceną. Weź pod uwagę, że remontów nie wykonuje się często – dlatego niekiedy po prostu trzeba liczyć się z kosztami.

Innowacja – czy jest zła? Czyli o najnowocześniejszych rozwiązaniach w budownictwie

Choć część nowoczesnych rozwiązań zdaniem fachowców jest “drogą na skróty”, która może przynieść więcej szkody niż pożytku, znaczna ich większość jest bardzo przydatna. Jedną z takich opcji jest na przykład folia w płynie: to nowoczesne rozwiązanie, umożliwiające zabezpieczenie kabiny prysznicowej przed ewentualnymi uszkodzeniami wynikającymi z zawilgocenia. Dzięki niej bezpieczne są płytki i fugi.

Podsumowując – nie każda nowość jest zła i z pewnością wielu rozwiązaniom warto dać szansę. Wiedza w zakresie budownictwa rośnie z każdym rokiem – dlatego też w znacznej większości przypadków można polegać na doświadczeniu danej marki – i postawić na nowoczesne rozwiązania.

Spytaj fachowca, jakie materiały są godne uwagi

Większość osób wykonuje remonty z pomocą fachowców. Jeśli masz zaufanie do osoby, która przeprowadza prace remontowe (a tak powinno być) – spytaj jej o zdanie. Większość pracowników ma swoje ulubiony marki i to ich materiały budowlane najchętniej wybiera. Jeśli wiesz, ze ta osoba zna się na swojej pracy – warto jej zaufać. Pozwalając na wykonanie robót budowlanych z użyciem materiałów, które są znane danej osobie – niwelujemy ryzyko, że coś pójdzie nie tak.