Komoda to uniwersalny mebel pasujący do każdego pomieszczenia, używa się jej często nawet w łazience. Może mieć drzwiczki i półki lub szuflady, w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika. Najczęściej służy do przechowywania odzieży, ale jej zawartością może być niemalże wszystko, łącznie z ręcznikami, zabawkami czy zastawą stołową. Komoda to świetny wybór również w przypadku pokoju dziecięcego, przyda się na każdym etapie życia. W sprzedaży znajdują się nawet komody z przewijakiem, co stanowi duże udogodnienie dla rodziców.

Dlaczego komoda do pokoju dziecka to dobry wybór?

Komoda to mebel, który można polecić każdemu ze względu na uniwersalność, funkcjonalność i mobilność. Z pozoru może być niewielka, ale cechuje się dużą pojemnością, dlatego idealnie nadaje się do przechowywania rozmaitych przedmiotów. W komodzie zmieści się wszystko, czego nie chce się trzymać na widoku. Do wyboru jest tak wiele modeli, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nie ma problemu z dobraniem mebla do przeznaczenia pomieszczenia i jego wystroju. Nie ma znaczenia to, w jakim stylu zostało urządzone pomieszczenie, bo komoda odnajdzie się w każdej aranżacji. Mebel nie jest przypisany do żadnego konkretnego pomieszczenia, odnajdzie się dosłownie w każdym. Komoda idealnie nadaje się do przechowywania bielizny i skarpet oraz innych części garderoby. Szuflady ułatwiają segregację, utrzymanie porządku w pomieszczeniu, zapobiegając gubieniu się drobnych rzeczy. Można też wyposażyć je w praktyczne organizery, co jeszcze bardziej uprości zadanie. Do przechowywania większych gabarytowo rzeczy warto wybrać komodę z półkami i drzwiczkami. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku ręczników, spodni, swetrów czy bluz.

Komoda może służyć również jako stolik nocny lub szafka TV, wystarczy dobrać optymalne wymiary. Mebel ten idealnie odnajduje się w pokoju dziecięcym. Warto wstawić ją do pokoju już małego dziecka. Ułatwia opiekę nad niemowlęciem, dla rodziców najlepszym rozwiązaniem będzie model z przewijakiem. Przechowywanie akcesoriów dziecięcych, pieluch i małych ubranek w szufladach to najwygodniejszy sposób, pozwalający na posegregowanie wszystkich rzeczy. Komoda z przewijakiem będzie długoterminową inwestycją, bo posłuży też starszemu dziecku, wystarczy zdemontować przewijak. Nauka samodzielnego ubierania się w przypadku rzeczy znajdujących się w komodzie jest zdecydowanie łatwiejsza, bo nawet kilkuletnie dziecko z łatwością poradzi sobie z wyjęciem ich z szuflad. Komodę wykorzystuje się także do przechowywania zabawek – dziecko może uczyć się już od najmłodszych lat porządku, odkładając każdą zabawkę na swoje miejsce, do przypisanej jej szuflady.

Komoda do pokoju dziecięcego zamiast szafy?

Łóżko to podstawa w pokoju dziecięcym, ale nie może zabraknąć też mebla do przechowywania ubrań i zabawek. Wybór najczęściej pada na szafę i komodę, oba meble mają plusy i minusy, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swój wybór. Szafa i komoda pomieszczą ubrania, zabawki i inne akcesoria, ale przy ograniczonym metrażu zdecydowanie lepiej sprawdzi się komoda, bo zajmuje mniej miejsca. Przy dużej ilości ubrań, zabawek i akcesoriów potrzebny będzie pojemniejszy mebel, czyli szafa. Minusem tego mebla jest zwykle konieczność używania dodatkowych wieszaków i organizerów, co może być problematyczne. Z kolei komody dla dzieci dostępne są w wielorakich konfiguracjach. Do wyboru są modele z półkami i szufladami. W przypadku dziecięcych komód można liczyć na przewijak, dzięki czemu mebel staje się bardziej funkcjonalny. Szafę łatwiej jest dostosować do upodobań dziecka, jest to praktyczny i funkcjonalny mebel. Komoda sprawdzi się u zarówno małego dziecka, jak i nastolatka. Starsze dzieci mają jednak więcej rzeczy do przechowywania, wobec czego komoda okazuje się niewystarczająca. Szafy dostępne są w uniwersalnych kolorach i wzorach, wobec czego mogą służyć użytkownikowi przez wiele lat.

W poszukiwaniu komody do pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wybór mebli do pokoju dziecięcego musi być dobrze przemyślany. Nie powinno się kupować pierwszej lepszej komody, kierując się wyłącznie jej ceną czy designem. Zanim przejdzie się do kwestii wyglądu mebla, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. Kluczowe w przypadku mebli dziecięcych jest to, aby posiadały one odpowiednie atesty, certyfikaty. Trzeba pamiętać o tym, że układ immunologiczny dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzały, co przekłada się na większą podatność na alergie. Istotne będzie zwrócenie uwagi na to, z jakich materiałów został wykonany mebel. Wystrzegać powinno się komód, do produkcji których użyto toksycznych chemikaliów, agresywnych środków mogących podrażniać układ oddechowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o chemiczne farby, kleje i impregnaty. W ich przypadku również trzeba mieć na uwadze to, czy są certyfikowane. W pokoju dziecka nie może być mebli z kantami i ostrymi elementami. Dzieci są bardzo żywiołowe, łatwo o potknięcie się i zahaczenie o ostrą krawędź/brzeg mebla. Będzie to nie tylko bolesne, ale podopieczny może wyrządzić sobie krzywdę. Mobilne komody mają wiele zalet, ale modele na kółkach nie sprawdzą się w pokoju małego dziecka ze względu na niestabilność. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem będzie nieruchome wyposażenie, szczególnie podczas nauki chodzenia, gdy dziecko chwyta się wszystkiego, co napotka na swojej drodze. Uważać trzeba też na drzazgi, powierzchnia mebla powinna być gładka.

Jak wybrać odpowiednią komodę do pokoju dziecięcego?


• Przy wyborze komody do pokoju dziecięcego, znaczenie ma rodzaj i jakość użytych materiałów, podobnie jak zaufane atesty i certyfikaty. Zaleca się wybierać meble pomalowane preparatami ekologicznymi, dzięki czemu nie będzie trzeba przejmować się drażniącym zapachem i wystąpieniem reakcji alergicznej.

• Kolejną kwestią jest to, aby powierzchnia mebla była odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym drapanie czy gryzienie. Podczas zakupu komody należy kierować się solidnością, jakością wykonania i bezpieczeństwem użytkowania. Gładka powierzchnia, zaokrąglone kanty i rogi to podstawa. Mebel musi być też stabilny, nie może się chwiać ani przewracać po wyjęciu zawartości.

• Komoda do pokoju dziecięcego powinna być funkcjonalna, pozwalać na przechowywanie w niej wielorakich rzeczy. Na uwadze trzeba mieć wymiary, ilość półek/szuflad oraz ich głębokość, wyposażenie dodatkowe. Najlepiej wybrać mebel o uniwersalnym designie, w stonowanych kolorach, aby posłużył także starszemu dziecku w przyszłości.