Jakie oprawy najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach? Czym powinny się charakteryzować? I dlaczego są współcześnie tak bardzo cenione?

Lampy, podobnie jak inne elementy nowoczesnego wystroju, powinny odzwierciedlać cechy tego stylu i doskonale komponować się z całą aranżacją. Szeroki asortyment opraw oświetleniowych pozwala dopasować je do konkretnych wymagań. Dzięki temu oświetlenie w nowoczesnym wnętrzu raz jest minimalistyczne, kiedy indziej pomimo prostego kształtu cechuje się oryginalną formą.

Cechy nowoczesnego stylu w aranżacji wnętrz

Jakie cechy wyróżniają nowoczesne lampy? Najlepiej zrozumiemy to, poznając charakterystykę samego stylu. Nowoczesne wnętrza z założenia powinny być proste i minimalistyczne. Architekci unikają w nich bogatych elementów dekoracyjnych i ornamentów. Zamiast tego dominują linie proste i mało skomplikowane figury. Ważna jest również przestrzeń, stonowana kolorystyka oraz oświetlenie.

W nowoczesnych wnętrzach dominują duże przeszklenia. Oświetlenie zarówno to naturalne, jak i sztuczne ma ogromne znaczenie. Lampy powinny dawać jasne światło, ale same oprawy nie koniecznie muszą pozostawać bardzo widoczne.

Nowoczesne, proste oprawy

Przeważająca większość opraw w stylu nowoczesnym charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Śmiało można powiedzieć, że – podobnie jak w przypadku innych elementów nowoczesnego wystroju – ich forma podąża za funkcją. Skromny kształt nie rzuca się w oczy, a sama lampa może pozostawać dla użytkowników niemal niezauważona. Doskonale widać to na przykładzie opraw wpuszczanych w sufit. Niewielkie wpustowe lampy znajdują zastosowanie do aranżacji większej instalacji świetnej, która może stanowić oświetlenie główne we wnętrzu. W ten sam sposób może zostać aranżowane także oświetlenie uzupełniające. Równomiernie rozmieszczone w suficie oprawy  mogą zatem oświetlać całe wnętrze lub wybraną jego część.

Lampy o wyszukanych kształtach

Nowoczesne oświetlenie to także lampy o oryginalnych, niespotykanych dotąd w oświetleniu kształtach. Takie oprawy zazwyczaj mają spore gabaryty i przeznaczone są do pomieszczeń o reprezentacyjnym charakterze. Zadziwiać może ich forma – raz asymetryczna, innym razem regularna, ale często nietypowa i wzorowana na geometrycznych figurach albo kształtach znanych ze świata przyrody. Liczne przykłady takich opraw znajdziemy na stronie Lampy.it.

Nowoczesne lampy o wyszukanych formach stanowią zaprzeczenie tego, że oświetlenie tego stylu zawsze pozostaje skromne i minimalistyczne. Co prawda, ich obudowa najczęściej zbudowana jest z prostych elementów, jednak ich połączenie może tworzyć znacznie bardziej skomplikowane formy. Jako przykład można tu podać wzajemnie przenikające się okręgi o różnych rozmiarach albo kwadraty, które nakładają się na siebie.

Nowoczesne oświetlenie ma wiele zalet. Z jednej strony pozostaje skromne, z drugiej może zachwycać formą. Choć ma stosunkowo prostą budowę, w aranżacji może zostać potraktowane jako element dekoracyjny wystroju i koncentrować na sobie uwagę użytkowników. Bardzo istotna pozostaje jego funkcjonalność. Nowoczesne oświetlenie często uwzględnia praktyczne rozwiązania. Forma opraw stanowi wtedy konsekwencję tych rozwiązań.