Wszystko co musisz wiedzieć na temat użytkowania blatów kamiennych w kuchni lub łazience. Wystarczą tylko dwa kroki aby były trwałe: Impregnacja i Pielęgnacja, pod warunkiem, że zrobimy to dobrze.

Piękno kamienia naturalnego i jego trwałość wprawiają od zawsze w zachwyt. Ale co robić aby świeżość i jakość kamienia na blacie w kuchni czy łazience utrzymać na zawsze? Aby nie utracić wypolerowanej powierzchni? Nie nabawić się rys lub plam? Niektórzy dopiero po fakcie przekonali się jak łatwo można trwale uszkodzić super wytrzymały i twardy blat granitowy. Czasami wystarczy nakapany sok z cytryny, woda z kiszonych ogórków, rozpuszczona soda, wino, wosk z świeczki, rozgrzany tłuszcz, a czasami jedynie kawa – aby spowodować trwałe szkody na blacie i zniszczyć jego powierzchnię. Co zatem zrobić aby tego uniknąć?

Dwa kroki: Impregnacja i Pielęgnacja.

To jaki impregnat do kamienia zostanie przez Ciebie wybrany jest chyba najważniejsze w tym procesie. Nie chodzi o to aby tworzył on zewnętrzną warstwę niczym lakier a wręcz przeciwnie – aby wnikał w strukturę kamienia i zabezpieczał go trwale a jednocześnie był bezpieczny do kontaktu z żywnością i skórą (impregnat do kamienia powienien mieć atest do kontatu z żywnością i skórą jeśli chcemy zastosować go na blacie w kuchni). Zastosowanie najtańszych środków marketowych nie ma sensu, bo albo się one utlenią i przestaną działać po kilku miesiącach, albo stworzą wierzchnią warstwę, która i tak podczas korzystania z blatu się zetrze. Dobry impregnat do kamienia polerowanego (np. Akemi, Consil) powinien chronić kamień przed zaplamieniami oraz przed wytrawieniem powierzchni poleru. Dwukrotna impregnacja powinna zabezpieczyć trwale kamień na kilka lat.

kamień naturalny

Pielęgnacja. Jeśli po zaimpregnowaniu kamiennego blatu do mycia używać będziemy powszechnie dostępnych detergentów (typu płyn do mycia naczyń, szyb) – impregnatu nie będzie nawet po kilku tygodniach. Zadaniem detergentów jest usuwać wszystko, czyli rozpuszczać. Zastosowanie ich na jakimkolwiek impregnacie do kamienia osłabi jego wiązania a następnie całkiem go usunie. Na rynku dostępna jest cała gama preparatów dedykowanych do mycia polerowanego kamienia naturalnego, które wzmagają i utrzymują impregnat, nie powodują smug a nawet pół litrowe opakowanie potrafi wystarczyć na ponad 6 miesięcy pozostawiając nasz blat w pełnej ochronie.
Proces niszczenia poleru na kamiennym blacie następuje powoli. Widoczny czasami jest dopiero w chwili kiedy do blatu używanego kilka lat dołożymy nowy kawałek granitu czy marmuru. Wówczas widać gołym okiem różnicę w jakości polerowanej powierzchni. Takiego efektu nie będzie, gdy na co dzień zastosujemy się do tych dwóch czynności – właściwej impregnacji i pielęgnacji. Nic więcej nie trzeba.

Więcej na temat profesjonalnej chemii do blatów z kamienia naturalnego: https://impregnatdokamienia.pl/32-czyszczenie-blatow-z-kamienia