Salon stanowi to miejsce w domu czy mieszkaniu, w którym przebywamy najczęściej. Można podejrzewać, że dokładnie z tego powodu zdecydowana większość z nas przywiązuje również dużą uwagę do jego starannej aranżacji. W końcu kto z nas nie chce, by jego pokój dzienny był przytulny, ale też oryginalny? Jak zatem podejść do tematu modnego wystroju salonu? Sugerujemy postawić na modną dekorację ścienną!

Ściana telewizyjna w salonie

Wykończenie ściany tv w salonie to temat podejmowany niezwykle często. I to nie tylko na etapie wprowadzania się do nowego domu czy dopiero co kupionego mieszkania, ale i w momencie, gdy zwyczajnie zapragniemy o zmianach w aranżacji swojej przestrzeni dziennej. Spoglądając do czasopism wnętrzarskich, katalogów meblowych itp. – można odnieść wrażenie, że ile styli wnętrzarskich, tyle sposobów czy materiałów dekoracyjnych do wykończenia ściany tv. Materiały, które cieszą się obecnie sporą popularnością, to beton architektoniczny, cegła dekoracyjna, pionowe lamele drewniane czy sztukateria. Warto zaznaczyć, że zestaw mebli składający się z szafki RTV, komody i regału to rozwiązanie, od którego stopniowo się odchodzi. Niebanalny design ściany telewizyjnej zdecydowanie wygrywa!

Ściana za sofą w salonie

Czy Wy także macie wrażenie, że jeśli chodzi o dekoracje ścian w salonie, to szczególny nacisk prawie zawsze pada na ścianę telewizyjną? Czas spojrzeć w drugą stronę i to dosłownie! Weźmy na tapet ścianę, na której ustawiony jest wypoczynek w salonie – sofa, kanapa lub narożnik. Aranżacja tej strefy może przynieść dużo dobrego dla naszego wnętrza. Jednym z częstych zabiegów, na jakie stawiają architekci wnętrz, jest zawieszenie na ścianie za wypoczynkiem dekoracji ściennych w postaci dużego obrazu, plakatów dekoracyjnych czy luster w efektownej ramie. Nieco odważniejszym krokiem aranżacyjnym jest wybór tapety ściennej, która właściwie dopasowana (do stylu wnętrza, kolorystyki etc.) może zupełnie odmienić charakter pomieszczenia.

Ściana przy stole w pokoju dziennym

Jadalnia w salonie? Rozwiązanie to stało się niemal standardem we współczesnym budownictwie, zaś sam temat aranżacji tej strefy coraz częściej podejmowany przez ekspertów z branży wnętrzarskiej czy dekoratorskiej. Nie ma w tym dziwnego, bowiem bardzo często część jadalniana ulokowana jest przy jednej ze ścian salonu. W zależności od wielkości pomieszczenia, gabarytów mebli do jadalni, aż w końcu preferencji samych inwestorów – stół wraz z krzesłami może być ustawiony równolegle bądź prostopadle do ściany. W każdym wypadku aranżacja ściany jest niezmiennie ważna.

Jakie materiały dekoracyjne warto rozważyć do wykończenia ściany, przy której zamierzamy ustawić stół? Na pewno uniwersalnym rozwiązaniem będzie farba, ale koniecznie plamoodporna, jak również odporna na zmywanie czy szorowanie. Podobnie, jeśli chodzi o tapetę ścienną. Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej nowoczesnego, wyszukanego i chcesz wyróżnić ścianę w jadalni, to zwróć uwagę na:

  • starą cegłę ciętą i odpowiednie oświetlenie podkreślające unikalną fakturę materiału,
  • lamele dekoracyjne – możesz wykończyć nimi zarówno ścianę, jak i sufit,
  • panele ścienne z efektem 3D,
  • dużych rozmiarów obraz na płótnie.