Stół jest jednym z ważniejszych elementów umeblowania każdego domu czy mieszkania. Niezależnie od tego, czy zostanie postawiony w jadalni, czy w salonie, to właśnie przy nim rodzina będzie zasiadać do wspólnych posiłków. Właśnie dlatego warto wybrać produkt wykonany z dobrej jakości drewna. Oprócz tego ważne jest też to, aby był dostosowany do potrzeb domowników. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że stół w jadalni czy kuchni powinien mieć właściwy rozmiar. Jak go dobrać do liczby zasiadających osób?

Jakimi zasadami się kierować, wybierając stół do salonu? 

Kupno mebli do salonu czy jadalni powinno być wcześniej przemyślane. Wybór zbyt małego stołu może okazać się szczególnie problematyczny w przypadku zaproszenia gości. Właśnie dlatego przed udaniem się do sklepu z meblami, warto zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi dobierania stołu. O to, co konkretnie wziąć pod uwagę, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli doradcę ze sklepu z eleganckimi meblami do salonu JNP Meble Nowak, który wyjaśnił:

– Istnieje kilka zasad, które znacząco ułatwiają dobór odpowiedniego stołu do jadalni albo salonu. Jedną z nich jest zapewnienie minimalnej przestrzeni dla jednej osoby, czyli 50 × 40 centymetrów. Poza tym, jeżeli w przypadku wybranego modelu osoby będą siedziały naprzeciwko siebie, to optymalna szerokość mebla wynosi 100 centymetrów. Ponadto należy również wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń – stół bowiem powinien być ustawiony co najmniej 75 centymetrów od ściany, aby można było swobodnie odsuwać krzesła.

Jaki stół wybrać dla czterech, a jaki dla sześciu lub ośmiu osób? 

Znając najważniejsze zasady dotyczące przestrzeni, która jest optymalna do spożywania posiłków w jadalni, można przejść do wyboru konkretnego modelu stołu. W przypadku czterech osób sprawdzi się najlepiej model okrągły o średnicy 100 centymetrów albo prostokątny o wymiarach 120 × 80 centymetrów. Jeśli natomiast do salonu najlepiej będzie pasował model z kwadratowym blatem, to dobrym będzie ten o wymiarach 90 × 90 centymetrów. W przypadku sześciu osób można zdecydować się na model okrągły o średnicy 120 centymetrów albo prostokątny – 160 × 80 centymetrów.

W przypadku ośmioosobowego mebla będzie to kolejno – średnica 160 centymetrów albo wymiary 180 × 80 centymetrów. Warto pamiętać o tym, że czasami zdarzają się sytuacje, w których do wspólnych posiłków zasiadają nie tylko domownicy, ale również goście. Aby nie zajmować zbyt dużo przestrzeni w mieszkaniu, można zdecydować się na kupno nowoczesnego stołu rozsuwanego. Wówczas dostosowanie jego rozmiarów do aktualnych potrzeb będzie niezwykle proste, a wspólne biesiadowanie  wygodne.