Projekty domów nowoczesnych to grupa bardzo niejednorodna i niejednolita. Przeglądając dostępne wizualizacje bardzo szybko można zauważyć, jak bardzo te nowoczesne domy różnią się między sobą. Są wśród nich budynku minimalistyczne i proste. Są wśród nich również eklektyczne, które z prostotą łączą również nawiązania nieco bardzo dekoracyjne i bogate. Kluczem do wyróżnienia nowoczesnych projektów domów jest przede wszystkim ich funkcjonalność i prostota w projektowaniu.

Nowoczesne domy – widok z zewnątrz

Z zewnątrz nowoczesny dom wcale nie musi być prostą bryłą o banalnym kształcie. Wręcz przeciwnie. Wykusze czy kukułki pojawiają się tu równie często, co właśnie minimalizm i prostota. Nie spotyka się tu jednak baszt, okrągłych wież, czy fikuśnych balkonów o fantazyjnych balustradach.

Same balustrady są raczej proste i skromne. Najczęściej jest to połączenie szkła i metalu. Nie stosuje się tu metaloplastyki czy rzeźbionych form rodem z Koryntu. Balustrada ma konkretne zadanie – ma zabezpieczać. Im dyskretniej będzie to robić, tym lepiej. Tak można podsumować podejście do balustrad w nowoczesnych projektach domów.

Dach może być płaski, dwuspadowy lub wielospadowy. Nie ma co do tego żadnych ograniczeń czy założeń. Ważne, by wizualnie był dopasowany do całego budynku, zgrywał się z nim i stanowił jego spójne zwieńczenie. Nie może być odrębnym bytem, który rzuca się w oczy. Musi współgrać i dopełniać cały projekt.

Nowoczesne domy to również proste okna. Nie ma tu miejsca na łuki, wymyślne kształty czy inne dekoracje. Okna mają być proste, w klasycznych kształtach: prostokąta lub kwadratu. Mogą być narożne, mogą być podwójne lub pojedyncze. Nie powinny natomiast stanowić nadmiernej dekoracji.

Domy nowoczesne w środku

W środku zaś nowoczesne projekty domów zakładają otwarte przestrzenie, dużo światła i nadal mało dekoracji. Wewnętrzna klatka schodowa powinna być prosta i prawie niezauważalna. Schody mają pełnić jedną funkcję – łączyć poziomy. Ich zadaniem nie jest dodatkowe dekorowanie przestrzeni. Im będą prostsze, tym lepiej.

Balustrada przy schodach podlega tym samym prawom, co balustrada na zewnątrz budynku. Nie stanowi odrębnej dekoracji. Jej zadaniem jest zabezpieczenie mieszkańców. Najlepsza jest taka, która spełnia to zadanie niezauważalnie. Musi być maksymalnie prosta i jak najmniej rzucająca się w oczy.

W nowoczesnych projektach domów bardzo często można się spotkać z połączeniem kuchni z salonem lub po prostu z otwartą kuchnią. Zamknięte, odrębne pomieszczenie zdarza się rzadko. Nie jest to całkowite odejście od nowoczesności. Jest po prostu rzadsze. Salon również zazwyczaj jest otwarty i bardzo przestrzenny.

Zamknięte pomieszczenia to sypialnia, pokoje dziecięce, biuro czy pokoje gościnne i oczywiście łazienka. Salon zaś bardzo często łączy się z kuchnią i przedpokojem. W nowoczesnych domach jednorodzinnych rzadko kiedy w ogóle pojawia się wyraźnie wydzielony przedpokój. Można tu mówić raczej o szlaku komunikacyjnym, niż o przedpokoju w jego klasycznym ujęciu.

Nowoczesny dom od środka to przede wszystkim funkcjonalność i wygoda. Temu właśnie służą otwarte przestrzenie. Mają dawać wrażenie wolności, swobody i dużych powierzchni. Domy o tych samych powierzchniach mogą być bowiem zarówno przytłaczające jak i nieprzytłaczające. Wiele zależy właśnie od tego, jak zostaną zaprojektowane.

Podsumowując, domy nowoczesne to prostota i minimalizm, przestrzeń i lekkość, ale wcale nie oznacza to biedy, skromności czy banalnych rozwiązań. Zarówno prostotę jak i minimalizm można tak elegancko wykorzystać, że dom od razu będzie nasuwał skojarzenia z elegancją, klasą i wysokim standardem.