Budowa własnego domu bywa przedsięwzięciem na dużą skalę i zazwyczaj świadczy o dojrzałości, chęci uporządkowania własnego życia oraz założenia rodziny. Dom najczęściej jest inwestycją na całe życie, dlatego wybór odpowiedniego projektu jest bardzo ważną decyzją. Musi on być dopasowany do potrzeb mieszkańców, wielkości rodziny i jej stylu życia. Jak wybrać idealny projekt?

Dom – inwestycja na całe życie

Dom zwykle buduje się tylko raz w życiu, dlatego jego projekt powinien być skrojony na miarę oczekiwań przyszłych właścicieli. Musi mieć rozwiązania, które zadowolą każdego mieszkańca, a jednocześnie być wielofunkcyjny. Droga do wybudowania idealnego domu na miarę potrzeb właściciela jest długa i żmudna. To wymaga wielkiego zaangażowania w projekt. Zanim jeszcze rozpoczniesz starania o pozwolenia na budowę, dowiesz się, jaką ofertę posiada wypożyczalnia sprzętu budowlanego czy dobierzesz najlepsze materiały, przejrzyj dostępne projekty. Następnie zdecyduj, czy kupisz projekt gotowy, czy zlecisz indywidualne wykonanie pracowni architektonicznej.

Weź pod uwagę działkę

Pierwszą i najważniejszą sprawą jest teren przeznaczony pod budowę domu, czyli działka. Bez wcześniej zatwierdzonej powierzchni działki, jej kształtu oraz odległości od drogi głównej projekt nie może być wykonany. Jeżeli przyszły inwestor nie posiada własnej nieruchomości, na której można wybudować dom, może wybrać projekt domu wraz z działką o dowolnej wielkości i kształcie. Takie projekty są tworzone na podstawie ogólnych parametrów terenu, na którym stanie dom i inne zabudowania.

Lokalizacja ma znaczenie

Następną kwestią jest dobry dojazd. Drogi dojazdowe do zabudowań nierzadko mają złą nawierzchnię, warto więc wcześniej zapoznać się z projektem oraz informacjami o otaczających dom drogach. To wpłynie na decyzję o wyborze właśnie tego projektu.

Kolejna rzecz to lokalizacja. Nie wszyscy lubią głuszę, pustkowie czy znaczną odległość od miasta. W metropolii życie jest bardziej uporządkowane, szybsze, a przede wszystkim łatwiejsze. W mniejszych miejscowościach można liczyć na ciszę i spokój, dlatego lokalizację zawsze należy dopasować do swojego stylu życia i oczekiwań rodziny. Warto dokładnie sprawdzić nie tylko dojazd do pracy, ale także szkół dzieci, placówek kulturalnych, infrastruktury handlowo-usługowej.

Wybór materiałów

Wybór materiałów, z których dom będzie zbudowany ma kluczowe znaczenie. W koszty należy wliczyć także wynajem sprzętu niezbędnego na placu budowy – np. podnośnik koszowy, rusztowania. Jednak to same materiały mają największy wpływ na koszt budowy. Wpływają one także na tempo oraz trwałość i solidność wszystkich elementów konstrukcyjnych. Materiały gorszej jakości mogą nie spełniać wszystkich założonych wymagań. Droższe, ale wysokiej jakości, mogą zrujnować portfel inwestora. Dokładne zapoznanie się z właściwościami materiałów budowlanych pozwoli uchronić przyszłych właścicieli przed przykrymi niespodziankami. Jest zabezpieczeniem przed nieoczekiwaną pustką w portfelu, która wcale nie musi przełożyć się na solidność konstrukcj

A może tak fotowoltaika?

Obecnie budowa domu najczęściej przebiega z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w kwestii energii elektrycznej oraz ogrzewania. Jest to o tyle ważne, że decyzje o instalowaniu modernistycznych źródeł ciepła i elektrowni solarnych mają wpływ na komfort mieszkania. Zielona energia to jednak nie tylko niższe rachunki, ale także ochrona środowiska naturalnego.

Zmiany w projekcie

Ostatnią i równie ważną sprawą jest możliwość dokonania zmian w gotowym projekcie domu na każdym etapie jego budowy. Indywidualny projekt, dopasowany do życzeń inwestora i uwzględniający możliwość korekt, może okazać się najlepszym wyborem.