Utrzymanie domu lub innego budynku we właściwej kondycji wymaga wiele pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że opłaca się ją wykonywać. Zadbany budynek służy dłużej i bezpieczniej.

Wnętrze budynku

Tak proste czynności jak regularne sprzątanie mogą mieć kluczowe znaczenie dla zachowania wnętrza domu w świetnej kondycji. Przynajmniej 4 razy w roku warto pokusić się również o generalne porządki. Dzięki temu wewnątrz utrzyma się uczucie świeżości, a wyposażenie budynku będzie służyć dłużej. Ze szczególną uwagą należy podejść do konserwacji podłóg, które ulegają największym zabrudzeniom.

Niezbędne kontrole

Prawo wymaga od właścicieli domów mieszkalnych oraz innych budynków przeprowadzania regularnych kontroli posiadanych nieruchomości. Raz na pięć lat należy dokonać weryfikacji instalacji elektrycznej i instalacji piorunowej, a także kontroli budynków. Kotły sprawdza się raz na 2 lub 4 lata, w zależności od parametrów badanego urządzenia. Z kolei raz na rok weryfikuje się przewody kominowe i instalacje gazowe. To wciąż tylko podstawowe kontrole, którym poddawana jest zdecydowana większość budynków. Istnieje jednak wiele innych, mniej popularnych elementów konstrukcyjnych, na które to prawo również nakłada obowiązek przeglądu. Czy wiesz, że drzwi pożarowe powinny być kontrolowane nie rzadziej niż raz w roku? Przykłady wymaganych inspekcji można by mnożyć. Stawiając budynek lub kupując nieruchomość, warto stworzyć ich kompletą listę. Nieocenioną pomocą w tego typu obowiązkach stanowią firmy takie jak ASSA ABLOY. Ta grupa specjalistów świadczy różnorodne usługi – na przykład okresowe kontrole drzwi pożarowych lub wsparcie techniczne z zakresu bezpieczeństwa.

Naprawy na bieżąco

Szybkie dokonywanie bieżących napraw przedłuża żywotność budynku. W tym celu warto mieć pod ręką zestaw narzędzi i najpotrzebniejszych sprzętów. Oczywiście nie wszyscy są w stanie rozwiązać każdą awarię. Czasami warto zadzwonić po specjalistę i zostawić sprawy w jego rękach. Pamiętaj – lepiej regularnie dokonywać niezbędnych napraw niż doprowadzić do nawarstwienia się awarii.

Zewnętrzna strona budynku

Świetna prezencja i wzorowy stan techniczny budynku są możliwe wyłącznie dzięki regularnym pracom porządkowym. Zaleca się wykonywać je przynajmniej 4 razy do roku. Warto umyć wtedy ściany oraz framugi okien i drzwi, opróżnić rynny, zadbać o ogrodzenie, wyczyścić podjazdy i chodniki – lista obowiązków jest znacznie dłuższa. Szczególną uwagę należy poświęcić zewnętrznej stronie budynku po odejściu zimy. Odchodzące śnieg i lód często ukazują ukryte dotychczas usterki, takie jak pęknięte fragmenty kostek, dziury w podłożu lub odbarwienia na ścianach. Dzień generalnych porządków warto również wykorzystać na zabiegi konserwacyjne. Co prawda napraw powinno dokonywać się na bieżąco, ale trudniejsze zadania można zostawić na tę okazję.