W kawiarni zawsze panuje specyficzny klimat. To miejsce, w którym czas toczy się znacznie wolniej. Jednym z istotnych czynników, które mają na to wpływ, są oczywiście meble, a zwłaszcza kawiarniane krzesła i fotele. Jak wybrać właściwe krzesło do kawiarni i czym powinno się ono wyróżniać?

Dominujące drewno i stal

Krzesła do kawiarni powinny być wykonane z drewna, stali lub połączenia obydwu materiałów. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że krzesła drewniane (obowiązkowo tapicerowane) to rozwiązanie przeznaczone głównie do kawiarnianych wnętrz. Z kolei krzesła i fotele metalowe znajdą swe zastosowanie głównie na zewnątrz, gdzie ilość wilgoci jest znacznie większa, a warunki termiczne są mniej korzystne.

Obowiązkowe podłokietniki

Idealne krzesła do kawiarni to modele z podłokietnikami. Warto zadbać o to, aby posiadały one miękką wyściółkę, która poprawi komfort siedzenia i odciąży ramiona. Podłokietniki powinny być na tyle szerokie, aby ich powierzchnia stanowiła właściwe podparcie dla rąk. W przypadku wyboru krzeseł stalowych warto postawić na specjalne, miękkie obicia, które można przywiązać do podłokietników lub do konstrukcji krzesła.

Właściwa konstrukcja oparcia

Krzesło przeznaczone do kawiarni to nie tylko siedzisko i materiał wykonania. To przede wszystkim oparcie, które powinno być odpowiednio wyprofilowane. Kształt fotela powinien być lekko zaokrąglony, tak by pasował on do naturalnego ukształtowania pleców. Jeśli to możliwe, oparcie powinno być jak najlepiej wentylowane. W zależności od rodzaju fotela za właściwą wentylację mogą odpowiadać właściwie rozmieszczone otwory (perforowana powierzchnia) lub specjalne, oddychające materiały w tym ekoskóra.

Krzesło a aranżacja wnętrz

Idealne krzesła do salonu powinny być nie tylko wygodne, ale i w pełni dopasowane do aranżacji wnętrz. W klasycznie urządzonych kawiarniach sprawdzą się przede wszystkim krzesła wykonane z ciemnego, stylowego drewna, które obite są utrzymanym w podobnej kolorystyce materiałem. W bardziej nowoczesnych wnętrzach warto postawić na niestandardowe kolory. Opcjonalnie można też skorzystać z możliwości, jakie dają krzesła minimalistyczne. Ich cechą charakterystyczną jest prosta bryła i brak zbędnych zdobień.

Funkcjonalność i wytrzymałość

Dobrze dobrane krzesła do kawiarni powinny wyróżniać się dużą funkcjonalnością i wytrzymałością. Krzesło powinno z powodzeniem znosić ciężary do 120 kg, zapewniając tym samym maksimum komfortu osobom o tęższej budowie ciała. Meble powinny posiadać też nakładki na nogi, gdyż dzięki nim łatwiej będzie można zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniem. Na koniec warto zwrócić uwagę na obicie krzesła, które powinno być w miarę odporne na zanieczyszczenia.

Czy idealne krzesła do kawiarni istnieją? Pewnie nie, ale znalezienie wartościowego mebla to klucz do sukcesu.