Sytuacja, w której dochodzi do zalania mieszkania, domu lub obiektu handlowego, jest niezwykle przykra, ale warto pamiętać, że przede wszystkim należy podjąć działania zmierzające do osuszenia pomieszczeń jak najszybciej. Wszystko po to, aby ograniczyć straty w mieniu do minimum.

Co to jest osuszanie podposadzkowe?

Osuszanie podposadzkowe polega na wyciągnięciu spod podłogi oraz warstw znajdujących się bezpośrednio pod nią (tzw. warstw izolacji) zalegającej wody. Wyciekająca woda jako ciecz znajdzie sobie najmniejszą szczelinę, przez którą przeniknie w głębsze warstwy. Jeśli dojdzie do zalania, woda ukryta pod posadzką samodzielnie nie będzie mogła się spod niej wydostać. Zalegając latami bez możliwości wydostania się doprowadzi do pojawienia się wykwitów pleśni i grzybów na ścianach, nawet w odległych miejscach. Kolejnym zagrożeniem jest zniszczenie materiałów. Stojąca woda degraduje materiały takie jak kleje, materiały izolacyjne, a w szczególności posadzki. Aby temu wszystkiemu zapobiec zaraz po zalaniu należy przeprowadzić osuszanie podposadzkowe.

Kiedy niezbędne jest osuszanie podposadzkowe?

W sytuacji, w której doszło do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej lub instalacji centralnego ogrzewania, konieczne jest wykonanie profesjonalnego oraz kompleksowego osuszania. Częściowe usunięcie widocznej gołym okiem wody nie jest wystarczające. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż woda wdarła się również pod panele, płytki, czy deski podłogowe i tylko dokonanie całościowego i kilkudniowego osuszania pozwoli usunąć ją w całości spod podłogi.
Jeśli nie mamy pewności, co do ilości wody, to zawsze warto dokonać odkrywki, która pozwoli ocenić ilość znajdującej się głęboko pod podłogą wody i da odpowiedz na pytanie, czy osuszanie podposadzkowe jest konieczne.

Jak wygląda osuszanie podposadzkowe?

Osuszanie podposadzkowe rozpoczyna się od wykonania odkrywki, które ma ujawnić, jaka ilość wody znajduje się pod podłogą, a często jest również sposobem na przekonanie nieprzekonanych co do słuszności osuszania. Następnie w zależności od wielkości pomieszczenia należy wykonać odpowiednią ilość otworów, przez które w pierwszej fazie całego procesu dokonuje się odessania nadmiaru wody. W przypadku drewnianej podłogi, czy paneli, jeśli to tylko możliwe, warto rozważyć ściągnięcie wierzchniej warstwy. Wszystko po to, aby finalnie było jak najmniej śladów po interwencji. Kolejnym etapem jest rozstawienie odpowiedniej ilości osuszaczy i wtłaczanie przez otwory w podłodze powietrza, którego zadaniem jest zamienienie wody w parę, która następnie zostanie przechwycona przez ustawione we wnętrzu osuszacze. Aby wspomóc i przyspieszyć proces dobrze jest wspomóc całość wentylatorami, które wymuszają ruch powietrza. Oczywiście wszystkie otwory doprowadzające powietrze do wnętrza powinny zostać w miarę możliwości zatkane, aby osuszacze wyciągały wilgoć znajdującą się we wnętrzu, a nie tą dodatkową z zewnątrz.

Kto może wykonać osuszanie podposadzkowe?

Osuszaniem podposadzkowym powinni zająć się profesjonaliści, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, aby po pierwsze zidentyfikować należycie problem, po drugie dobrać najlepszy sprzęt oraz jego ilość, a po trzecie monitorować postęp prac i modyfikować w razie konieczności ustawienia oraz ilość rozstawionego sprzętu. W każdym mieście bez trudu można znaleźć firmy specjalizujące się w osuszaniu np. w okolicach Częstochowy osuszaniem podposadzkowym zajmuje się firma Osusz.pl, która dodatkowo oferuje bezgotówkowe rozliczenia z ubezpieczycielem, a swoich klientów wspiera na każdym etapie osuszania.


Wybierając firmę zajmującą się osuszaniem podposadzkowym warto postawić na doświadczoną i sprawdzoną ekipę. Rzetelne wykonanie osuszania gwarantuje ograniczenie strat oraz pozwala spokojnie użytkować przestrzeń bez narażania swojego zdrowia na działanie zarodników pleśni oraz grzybów. W Częstochowie można skorzystać z usług firmy Osusz.pl