Rynek pracy dosięgną najpewniej duże zmiany. W jakich zawodach najłatwiej będzie znaleźć etat w perspektywie kilku lub kilkunastu lat?

Mimo że do wrót puka recesja (być może o naprawdę dużych rozmiarach), na rynku pracy nie widać jeszcze zbyt wielu oznak kryzysu. Bezrobocie jest rekordowo niskie. W czerwcu tego roku wyniosło 4,9 proc. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed dwunastu miesięcy stopa spadła o 1,1 p.p. Poprawę widać również w miesięcznym ujęciu – w maju była ona wyższa o 0,22 p.p.

Na tle pozostałych krajów UE wypadamy naprawdę dobrze. Średnia unijna stopa bezrobocia w 2021 plasowała się na poziomie 6,1 proc. Wśród państw członkowskich niższy wynik odnotowali jedynie nasi południowi sąsiedzi.

Specjaliści przestrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem. Nad polską gospodarką zbierają się ciemne chmury, które prędzej czy później wywołają zmiany na rynku pracy. Kryzys materiałowy i energetyczny, galopująca inflacja i reperkusje wojny za naszą wschodnią granicą mogą doprowadzić do zaburzeń łańcucha dostaw, wyłączeń odbiorców energii elektrycznej. Ewentualne zawirowania najpewniej nie pozostaną bez wpływu na stan zatrudnienia.

Zmiany na rynku pracy mogą ponadto wynikać z rozwoju nowych technologii. Już w perspektywie kilkunastu lat wiele dzisiejszych zawodów właściwie zniknie. Pojawią się inne, wymagające zupełnie nowych kwalifikacji. Jak przygotować się na taką rewolucję? W których profesjach najłatwiej będzie znaleźć dobrą posadę? Wyjaśniamy to w artykule, ale wcześniej…

Ciekawe ofert pracy i najbardziej poszukiwane przez pracodawców zawody znajdziesz na: https://jobtime.pl/praca.html

Najbardziej cenione zawody 2022. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Zacznijmy od omówienia profesji, w których o znalezienie dobrze płatnej pracy jest najłatwiej. W ubiegłym roku na liście najlepiej płatnych zawodów według danych Głównego Urzędu statystycznego znalazły się:

  • kierownik ds. finansów: osoby pracujące na tym stanowisku mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie co najmniej 14 tys. złotych, ale średnia jest znacznie wyższa – wynosi 30 tys.;
  • adwokat: w tym zawodzie zarabia się przeciętnie 25 tys. złotych;
  • programista: doświadczeni specjaliści pobierają pensję o wysokości 20 tys. złotych, jednak nawet początkujący koderzy zwykle nie zarabiają mniej niż 7 tys.;
  • inżynier ds. optymalizacji procesu: profesja, w której wynagrodzenia oscylują wokół kwoty 16 tysięcy złotych;
  • key account manager: praca w tym zawodzie może przynieść zarobki od 6 tys. złotych. Jego przedstawiciele przeciętnie zarabiają ok. 14 tys.
  • Oczywiście dobrze płatne zajęcie można znaleźć nie tylko w wymienionych wyżej zawodach. Sposobem na podniesienie zarobków może być również rozwój osobisty. Z finansowego punktu widzenia warto zainwestować przede wszystkim w kwalifikacje, które obecnie są najbardziej cenione przez pracodawców:
  • znajomość języków obcych – poza angielskim i niemieckim, bardzo cenione są chiński i hiszpański. Z uwagi na rosnącą liczbę Ukraińców w Polsce, coraz większe jest też zapotrzebowanie na osoby z językiem ukraińskim, niezbędnym do kontaktów z pracownikami zza wschodniej granicy (przede wszystkim w agencjach pracy);
  • umiejętność programowania – nawet w zawodach niezwiązanych bezpośrednio z IT;
  • dobra orientacja w social media;
  • zarządzanie zespołem – najlepiej potwierdzone certyfikatem Prince2 lub Agile.

Zawody przyszłości. W jakich branżach będziemy szukać zatrudnienia?

Można uznać, że na wspomnianych stanowiska dobrze płatne wakaty będą utrzymywać się jeszcze przez kilka lat. Jeśli jednak jesteście dopiero na początku swojej zawodowej drogi, już teraz warto pomyśleć o zdobyciu kwalifikacji, które pozwolą wam znaleźć dobrze płatny zawód za około dekadę. Przewidywanie, jakie profesje będą najbardziej cenione w – nawet niedalekiej przyszłości – może wydać się czymś na kształt wróżenia z kart. Już teraz na rynku pracy widać jednak zwiastuny zmian, które będą postępować w kolejnych latach.

Najbardziej oczywistą prognozą jest ta dotycząca rosnącego zapotrzebowania na pracę specjalistów ds. IT. Mowa nie tylko o programistach, ale też robotykach, elektronikach, UX designerach, project managerach, testerach czy analitykach. Najciekawsze perspektywy rozwoju kariery zdają się czekać na osoby specjalizujące się w technologiach takich jak wirtualna rzeczywistość, blockchain lub uczenie maszynowe.

Starzenie się naszego społeczeństwa sprawia też, że wraz z każdym rokiem będzie rosnąć popyt na pracowników medycznych. Chodzi zarówno o lekarzy, farmaceutów oraz pielęgniarki, jak i profesje niewymagające ukończenia studiów – np. opiekunów medycznych. Jeśli tylko dostrzegacie w sobie predyspozycje do takiej pracy, powinniście rozważyć pójście tą ścieżką edukacji. Tym bardziej, że poza wysokimi zarobkami czeka na was satysfakcja płynąca z niesienia pomocy innym.