Okna pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale nadają również charakter wnętrzu. Drewno to materiał ponadczasowy, dlatego okna mahoniowe, dębowe czy sosnowe nigdy nie wyjdą z mody. Jeżeli planujesz gruntowny remont domu, wymieniasz stare okna lub budujesz dom, dowiedz się, jak dopasować okna do wystroju wnętrza. Sprawdź, na jakie elementy zwracać uwagę!

Na jakie parametry okna zwracać uwagę, aby dopasować je do wnętrza?

Najważniejszym parametrem, który wpływa na estetykę i charakter wnętrza jest materiał wykonania oraz wybarwienia okna. Drewno dostępne  jest w szerokim wachlarzu kolorów, co pozwoli dopasować je zarówno do stylu, kolorystyki wnętrza, jaki i osobistych preferencji. Można je śmiało łączyć z różnymi materiałami, fakturami i barwami.

Jak zauważa producent okien drewnianych z KatowicNowoczesny typ budownictwa cechuje się prostotą i minimalizmem, a linie i kształty są proste i ekspresyjne. Taki właśnie charakter powinny mieć elementy okna w nowoczesnym domu. Idealnym wyborem będą okna drewniane z linii Modern, które dzięki wykorzystaniu geometrycznych i wyrazistych linii doskonale wpisują się w minimalistyczną stylistykę wnętrz.

Co w przypadku, jeżeli wnętrza są klasyczne a architektura tradycyjna? Taki styl budownictwa cechuje się bogatą ornamentyką, mnogością detali, naturalnymi materiałami oraz symetrycznymi kształtami. Do takiego stylu doskonale pasują klasyczne okna drewniane, np. mahoniowe czy dębowe. Mogą być one dodatkowo wyposażone w szprosy, które z pewnością przykują uwagę.

Na jaki rodzaj drewna postawić?

Do popularnych gatunków drewna polskiego i egzotycznego należy m.in. dąb, sosna, meranti, mahoń, teak, iroko, sapeli czy orzech amerykański. Mahoniowe okna drewniane przesuwne to idealny wybór dla miłośników egzotycznego drewna, którzy chcą dodać swoim wnętrzom luksusu, prestiżu i elegancji. Gatunek ten przypomina drewno sapele, którego paleta wybarwienia obejmuje zakres od głębokiego ciemnozłotego do dystyngowanego brązowo-czerwonego.

Okna dębowe to bardzo częsty wybór wśród inwestorów, nie tylko z uwagi na stosunkowo łatwą dostępność materiału. Powodem ich popularności jest także przykuwająca oko faktura i szlachetna głębia koloru. Drewno dębowe sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych i nowoczesnych. Z kolei orzech amerykański to wybór dla miłośników ekskluzywnych rozwiązań i egzotycznych gatunków drewna. Jego znakiem rozpoznawczym są duże słoje i oryginalna kolorystyka – od jasnego do ciemnoczekoladowego. Takie wybarwienia z pewnością spiszą się w każdym wnętrzu!