Powiedzieć, że mają szerokie zastosowanie – to poważne niedomówienie. Bez nich nasze życie byłoby ciężkie i nieporęczne – dosłownie! Sprężyny gazowe, zwane popularnie siłownikami, ułatwiają nam wiele aspektów codziennej aktywności. Oto kilka przykładów.
Specyfika rynku i produkcji sprężyn gazowych
Główną rolę na rynku sprężyn gazowych niewątpliwie odgrywają producenci niemieccy, tacy jak Stabilus, czy Hahn Gasfedern GmbH. Oczywiście rodzimy producent FA Krosno też nie ma sobie nic do zarzucenia, lecz nie posiada tak dobrego zaplecza, jak konkurencja. Stosunkowo proste urządzenie, jakim jet sprężyna gazowa oddaje nam w codziennym życiu nieocenione przysługi. Wystarczy wymienić, chociażby skróconą listę branż współczesnego przemysłu, handlu, czy usług. Można zaryzykować stwierdzenie, że sprężyny gazowe towarzyszą nam na każdym kroku. Znajdziemy je w łóżku, w którym śpimy, dowolnym środku komunikacji, którym jedziemy do pracy, w samej pracy w elementach maszyn, wyposażenia lub umeblowania. Wspomniana firma Hahn Gasfedern zaczynała produkcję od siłowników dla łodzi i jachtów, a więc znajdziemy je również i podczas weekendu, kiedy wypoczywamy na łódce lub w kamperze. Nawet wybierając się do restauracji lub na festiwal foodtrucków natkniemy się na sprężyny gazowe. Nie ma obecnie dziedziny życia człowieka, gdzie nie byłyby wykorzystywane dla naszej wygody i bezpieczeństwa.
Rodzaje sprężyn gazowych
Firma Hahn Gasfedern jest producentem każdego rodzaju sprężyn gazowych, jakie tylko znajdują zastosowanie we współczesnych rozwiązaniach użytkowych. Tak więc znajdziemy w ich asortymencie sprężyny gazowe:
- Pchające – stosowane przede wszystkim przy podnoszeniu lub opuszczaniu ciężkich pokryw i włazów. Najczęściej wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym lub meblarskim Z powodzeniem znajdują również wykorzystanie w innych gałęziach przemysłu.
- Ciągnące – jest to odwrotne rozwiązanie w stosunku do sprężyn przejących. Sprężyny Hahn Gasfedern typu ciągnącego wykorzystywane są w warunkach ograniczonej możliwości montażu siłowników pchających.
- Blokowane – jeżeli istnieje konieczność utrzymania odnoszonego elementu w równowadze – sprężyny blokowane dzięki prostocie i niezawodności konstrukcji nie mają sobie równych. Najlepszym tego przykładem są… chociażby fotele biurowe.
- O podwójnym skoku – są to sprężyny o specyficznej konstrukcji. Hahn Gasfedern GmbH wykorzystuje do ich budowy dwa cylindry o różnej sile oddziaływania. Umożliwia to zastosowanie ich do podnoszenia ciężkich klap o bardzo dużym kącie otwarcia. Zmieniająca się siła znacznie ułatwia wtedy manewrowanie.