Blachy na ścianach kojarzą się przede wszystkim z restauracjami i kuchniami. Dziś jednak, coraz chętniej panele metalowe zaczynają gościć na ścianach domowych wnętrz, zarówno w kuchniach, jak i w innych pomieszczeniach.

Metalowe okładziny są eleganckie, efektowne, łatwe do utrzymania w czystości. Ciekawie prezentują się w połączeniu z innymi materiałami. Choć widzimy dla nich miejsce głównie pośród aranżacji industrialnych, równie wyjątkowej estetyki nadają wystrojom klasycznym, retro, vintage, glamour, nowoczesnym, a nawet zbliżonym do trendów eko.

Jeden panel, wiele możliwości

Podczas gdy we wnętrzarskich trendach od jakiegoś czasu króluje beton architektoniczny, uznanie pomału zdobywają metalowe elementy wyposażenia oraz dekoracje, w tym panele ścienne.

Stalowe i miedziane okładziny na ścianę, które oferuje producent Steinhorn, to pomysł na praktyczną oraz efektowną aranżację. Panele te są bowiem proste w montażu, stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości i cechuje je trwałość oraz wytrzymałość.

Mimo upływu czasu i kolejnych lat użytkowania, stalowe panele nie zmieniają swojej kolorystyki. Nawet modele o miedzianym wykończeniu, czyli panele stalowe serii Copperface od Steinhorn.

Efekt finalny zależy od tego, w jaki sposób zostają przygotowane stalowe panele. W grę bowiem wchodzi zastosowanie stali szczotkowanej, polerowanej bądź wytrawianej kwasem. Zaś miedziana powłoka dodaje elegancji i szlachetności. W naturalny sposób uzyskane smugi, plamy i przebarwienia sprawiają, że panele stają się designerskie i niepowtarzalne.

Podkreślenie walorów aranżacji oraz odwrócenie uwagi od defektów

W naszych wystrojach często pojawiają się defekty architektoniczne. Innym zaś razem kolory czy desenie, które z czasem straciły na swoim uroku. Niegdyś wymarzone aranżacje w praktyce okazują się wyglądać nie tak okazale, jak na to liczyli domownicy. Wiele powierzchni i elementów wyposażenia czy dekoracyjnych nadaje się do przemalowania.

Na ścianach pojawia się nowa farba lub tapeta bądź inny materiał, który ma sprawić, że to, co nielubiane i niechciane przestanie być mocno widoczne. Niestety nie zawsze się to udaje. Nieumiejętnie dobrany kolor, nieodpowiedniej jakości farba czy źle położona tapeta potrafią narobić więcej szkód niż pożytku.

Zdecydowanie lepszym sposobem jest wybór stalowych paneli ściennych o miedzianym wykończeniu. Jednolita tafla metalu o wybranym wykończeniu, pozwala stworzyć wrażenie spójnej i harmonijnej aranżacji. Jednocześnie pod taką warstwą łatwiej ukryć niezbyt efektowne detale bądź defekty.

Z drugiej strony można w ten sposób podkreślić walory przygotowanego wystroju wnętrza. Uczynić go jeszcze ciekawszym, bardziej eleganckim, wyrafinowanym lub luksusowym. Panel z miedzianą warstwą sprawdza się w otoczeniu kominka. Czyni z niego główny element dekoracyjny. Innym zaś razem jest to ścienne tło, które wnosi ciepło i buduje przyjazną atmosferę wnętrza.

Miedziane panele ścienne obok innych materiałów

Trendy wnętrzarskie lubią nie tylko spójność, ale i ciekawe zestawienia, w tym te, które są kontrastowe. Miedziane panele ścienne doskonale współgrają z betonem architektonicznym. To połączenie ciepła i subtelności z surowością i minimalizmem. Finalnie zaś charakter wnętrza, który jest niepowtarzalny.

Metalowe panele ścienne pasują do nowoczesnych aranżacji, ale i tych zdecydowanie bardziej klasycznych. Można dla nich znaleźć miejsce wśród wystrojów rustykalnych, retro i vintage. Wkomponować je w skandynawski klimat, w tym odmianę dark lagom, która lubuje się w mocnych akcentach kolorystycznych.

Metal i szkło, błysk lub matowe wykończenie to cechy wyróżniające aranżacje glamour. I tutaj panelom ściennym stalowym warto dać szansę, nawet w skromnej ilości. Trendy eko, choć stawiają głównie na naturalne surowce, znajdują miejsce dla metalowych elementów dekoracyjnych, które doskonale zastępują plastik. Wystarczy wyobrazić sobie kuchnię lub jadalnię z jedną ścianą przyozdobioną miedzianym panelem, a na jej tle metalowe doniczki z ziołami. Niesamowity klimat gwarantowany!

Efektowny wystrój nie musi być trudny do stworzenia. Stawiając na stalowe panele ścienne o miedzianym wykończeniu łatwo uzyskać estetyczną, spójną i nowoczesną aranżację, która cieszy oczy domowników.