Taras to wyjątkowe miejsce do odpoczynku dla każdego domownika. Pozwala cieszyć się pięknem przyrody, a zarazem odpocząć od codziennych obowiązków. Z tego względu warto zaaranżować je w taki sposób, aby było zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Pomagają w tym odpowiednio dobrane donice na taras, które umożliwiają uprawę wyjątkowych roślin. Które donice faktycznie sprawdzą się na tarasie i jak wybrać te najlepsze? 

Z czego powinny być zrobione donice na taras?

Donice na tarasie są szczególnie narażone na trudne warunki atmosferyczne, przez co mogą szybciej ulegać zniszczeniu. Z tego powodu należy dobrać te wykonane z odpowiedniego materiału, który dobrze ochroni rośliny przed mrozem, a zarazem przetrwa wilgoć, znaczne nasłonecznienie, czy też silny wiatr. Donica na taras powinna być solidna, wytrzymała na mróz i zmienne warunki pogodowe, a także impregnowana. Musi być również stabilna i dobrze dociążona, aby silny wiatr jej nie przewrócił i nie zniszczył przy tym rośliny.

Donice należy także dobierać odpowiednio do rozmiaru roślin, które planuje się w nich zasadzić. Nie mogą być za małe, aby kwiaty mogły swobodnie rosnąć, ani za duże ze względu na walory estetyczne. Najlepsze donice łączą w sobie funkcjonalność i piękno. Warto mieć to na uwadze, poszukując najlepszej ozdoby swojego tarasu.

Jak dobrać donice do wystroju tarasu?

Donice na taras powinny być nie tylko praktyczne, ale również estetyczne i dopasowane do ogólnego wystroju. Warto zwrócić uwagę na ogólną kolorystykę tarasu, typ ustawionych na nim mebli i dekoracji, a także materiały wykorzystywane do ich wykonania. Należy też pamiętać o stylu, w jakim został urządzony taras. Mieszanie różnych sposobów wystroju wnętrz to nie najlepszy pomysł. Zdecydowanie lepiej trzymać się jednej stylistyki i nie łączyć ze sobą np. nowoczesnych mebli i delikatnych donic boho.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to sposób rozmieszczenia roślin na tarasie. Lepiej unikać przesytu i stawiania wszystkich doniczek w jednym miejscu. Podobnie należy pamiętać o względach czysto praktycznych — donice na taras nie powinny zastawiać przejścia, utrudniać poruszania się ani zasłaniać innych elementów dekoracyjnych. Warto także ustawiać podobne kwiaty i rośliny obok siebie.

Dobór odpowiednich donic na taras wcale nie musi być trudnym i żmudnym zadaniem. Wręcz przeciwnie — może być prawdziwą przyjemnością, o ile wiadomo, czego szukać. Warto poświęcić temu nieco więcej czasu, aby urządzić faktycznie piękne i funkcjonalne miejsce do odpoczynku.