Coraz bardziej zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, że coraz chętniej montujemy różne zabezpieczenia przed deszczem, wiatrem i innymi okolicznościami, które mogą pokrzyżować nasze plany spędzenia wolnego czasu. Szczególnie mile widziane są kolorowe i mobilne markizy Warszawa. Te przedłużenia dachu zapewniają cień i schronienie dla relaksu na balkonie, werandzie, a nawet mogą stać samodzielnie na środku ogrodu. Jeśli planujesz wyposażenie swojego balkonu lub tarasu w taką opcję, w tym artykule znajdziesz kilka informacji i wskazówek, które warto poznać przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Być może nie zastanawiałeś się nad markizami, dopóki nie stałeś w strugach deszczu, próbując otworzyć drzwi lub nie czułeś, że lada moment upieczesz się na słońcu w trakcie nawet krótkiego pobytu na balkonie. W takich właśnie sytuacjach idealnie może sprawdzić się markiza. Oto co powinieneś wiedzieć, jeśli rozważasz zakup i instalację markizy do swojego domu.

Czym markizy Warszawa różnią się od innych

Markizy Warszawa to popularne pokrycia dachowe, które rozciąga się na całej przestrzeni, zapewniając cień i schronienie przed deszczem, wiatrem lub śniegiem. Markizy często znajdują się nad oknami i drzwiami domów i budynków komercyjnych, dzięki czemu zapewniają cień, a często i ochronę przed żywiołami. Markizy Warszawa oferowane są w różnych kształtach, materiałach i rozmiarach, aby dostosować się do wszystkich zastosowań i stylów. Niezależnie od użytego materiału markizy mogą być mocowane lub składane.

Większość budynków komercyjnych ma stałe markizy przy wejściach i innych przestrzeniach zewnętrznych. Są one zwykle wykonane z aluminium lub metalu, dzięki czemu są trwalsze niż tkanina. Markizy te są drogie, ponieważ ich zadaniem jest, by mogły wytrzymać burze i unieść ciężar wody, śniegu lub zwalonych konarów drzew. Wytrzymują przez lata przy niewielkiej lub żadnej konserwacji.

Właściciele domów często wybierają markizy chowane ze względu na ich wszechstronność, znacznie niższy koszt zakupu i prostotę montażu. Technologia znacznie się rozwinęła w ostatnich latach, dzięki czemu markizy te są bardziej przystępne cenowo i można je dostosować do własnych potrzeb. Chowane markizy oszczędzają miejsce, ponieważ są mocowane nad głową i można je schować w przypadku silnego wiatru i silnego śniegu. Markizy chowane różnią się ceną, w zależności od tego, czy są obsługiwane ręcznie, zmotoryzowane czy zdalnie sterowane.

Gdzie można stosować markizy Warszawa

Podczas gdy każda markiza zapewnia przede wszystkim cień i schronienie, wciąż istnieje wiele ich odmian. Rodzaj markizy, której potrzebujesz, zależy od tego, jak i gdzie jej używasz. Jeśli projektujesz wymarzoną jadalnię na podwórku i chcesz dodać trochę cienia i prywatności, Twoje potrzeby są inne niż kogoś, kto chce pracować na wolnym powietrzu bez ryzyka zmoknięcia.

Markizy Warszawa tzw. tarasowe (z tkaniny zacieniającej lub żaglowej) są najbardziej przystępną cenowo i łatwą w montażu opcją, co czyni ją popularnym rozwiązaniem dla właścicieli domów. Ta płaska, cienka markiza, zwykle wykonana z wodoodpornego materiału, montowana jest do ściany i rozciąga się na zewnątrz, zapewniając cień i schronienie. Najlepsze rodzaje ubierają patio lub taras.

Są one często wykonane z bawełny, płótna lub poliestru. Jednak niektóre markizy tarasowe przepuszczają wodę i mają tylko zapewniać cień. Są idealne nad basenami lub w miejscach, w których właściciel domu musi blokować światło słoneczne tylko przez godzinę lub dwie dziennie.

Powszechnie spotykane w budynkach komercyjnych markizy okienne i drzwiowe rozciągają linię dachu konstrukcji ponad próg okna lub drzwi. Dzięki temu Twoja głowa będzie sucha, gdy witasz gości lub otwierasz drzwi. Zazwyczaj te markizy są mniejsze i zakrzywione, kierując deszcz z dala od drzwi, jednocześnie dodając dekoracyjny akcent. Dopasowane markizy okienne, zwłaszcza na ścianach wychodzących na południe i zachód, chronią tkaniny wewnętrzne przed blaknięciem i pomagają utrzymać niską temperaturę w pomieszczeniach. Te markizy mogą być metalowe lub z tkaniny.