Magnesy pomagają w codziennym życiu, czego bardzo dobrym przykładem uchwyt magnetyczny z haczykiem. Dowiedzmy się więcej o tym, gdzie można go zastosować.
Uchwyty magnetyczne z haczykiem to nieskomplikowane obwody magnetyczne, które wykonano z bardzo wytrzymałych magnesów. Główne cechy to duży udźwig i ograniczony zasięg działania. Nim przejdziemy do jego szczegółowego omówienia, przypomnijmy, czym jest i jak działa magnes.
Jak działa magnes?
Choć to wiedza ze szkoły podstawowej, to warto ją odświeżyć, by przypomnieć sobie działanie magnesu. Ma dwa bieguny – północny oraz południowy. Jeśli przybliżymy do siebie te same, będą się odpychać, jak zrobimy to z różnoimiennymi – zaczną się przyciągać. Co ciekawe, wystarczy namagnesować kawałek metalu, by zyskał dwa bieguny i w identyczny sposób oddziaływał z innymi magnesami.
Magnesy nowej generacji
Magnesy są produkowane z różnych jakościowo materiałów magnetycznych, dzięki czemu sprawdzają się w przeróżnej ilości obszarów. Najbardziej znane i najchętniej wykorzystywane są magnesy neodymowe, ferrytowe, samarowo-kobaltowe i alnico. Można z nich tworzyć różne elementy, w tym uchwyty magnetyczne z haczykiem, które sprawdzają się w praktycznie wszystkich dziedzinach: gospodarstwie domowym handlu, biurze, przemyśle, budownictwie, motoryzacji, rolnictwie itd.
Uchwyty magnetyczne – jakie są rodzaje?
To nie dziwi, bo dostępność różnych magnesów jest ogromna. Oferowane są wspomniane wcześniej uchwyty magnetyczne haczykiem, ale też z gwintem wewnętrznym, gwintem zewnętrznym, gwintowaną tuleją, pod stożkowy łeb śruby i pod cylindryczny łeb śruby. Każdy z nich jest idealny, by wykorzystać go jako wieszak lub mocowanie przenośnego oświetlenia/dekoracji, na przykład na stalowych konstrukcjach. Może też służyć jako zamknięcie magnetyczne pokryw, drzwi uchylnych itp. Ale to oczywiście nie wszystko, do czego służą uchwyty magnetyczne. Nie zapominajmy bowiem, że pomagają również zasprzęglić ruchowe elementy mechaniczne.
Uchwyty magnetyczne – na co zwrócić uwagę?
Wybierajmy mądrze – najlepszą opcją są uchwyty, w których zastosowano właściwe zabezpieczenie przed działaniem wody. Mają szczelną obudowę z blachą osłonową, chroniąc magnes nie tylko przed wilgocią, ale również innymi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Zwracajmy też uwagę, czy uchwyt magnetyczny został wyposażony w specjalną soczewkę o grubości min. 2 cm. Zapewnia on większą moc magnesu, co w konsekwencji przełoży się na jego lepszą wydajność.
Uchwyty magnetyczne, zwłaszcza wykonane z neodymu, są niezwykle praktyczne, przydatne w wielu dziedzinach i odporne na negatywne czynniki.